Chcete prožít skvělé léto? Zkuste dovolenou u našich sousedů na Slovensku | info.cz

Články odjinud

Chcete prožít skvělé léto? Zkuste dovolenou u našich sousedů na Slovensku

Jsme zvyklí jezdit do Tater či termálních lázní, ochutnali jsme halušky a borovičku. Myslíme si, že Slovensko dobře známe. Je to tak opravdu? Ukážeme vám nejkrásnější místa země, dnes už cizího státu, kde se stále můžete cítit jako doma. Tahle malá krajina vás dostane do kolen svou nádherou a rozmanitostí.

Nedaleko centra Bratislavy, nad soutokem řek Moravy a Dunaje, se na mohutné ostrožně tyčí hrad Děvín. Podle mého otce byla prý za dob tuhého komunismu na hradě přístupná chodba vedoucí k oknu, ze kterého bylo možné vidět až za železnou oponu, do Rakouska. Dnes se tu můžete vydat po cyklotrase Cesta železné opony, podél bývalých minových polí a imaginárních drátů. Tenkrát jimi vedl elektrický proud a ten vzal život mnoha lidem, které nyní připomíná památník pod hradem.

Plnými doušky si tu užijete nádhernou přírodu, která se zde paradoxně zachovala díky ostnatým drátům. Po pár kilometrech podél řeky Moravy na levé straně a s Děvínskou Kobylou po pravé straně se dostanete k cyklomostu Slobody, který vede do Rakouska. (Na jméno mostu bylo kdysi vypsáno všelidové hlasování, ovšem zvítězilo pojmenování most Chucka Norrise…) Více nejen o názvu mostu vám povědí v nedaleké hospodě Vita Bar Sandberg pod korunami stromů.

Slovenské Serengeti

Po dobrém pivku bude nejlepší připravit si dalekohledy, pořádně šlápnout do pedálů a objevit „slovenské Serengeti“: Děvínské jezero, tedy mrtvé rameno řeky Moravy. Když začne na jaře tát sníh v Alpách, řeka Dunaj se rozvodní a její vliv je poznat i na patnáct kilometrů vzdáleném Děvínském jezeře. Louky se postupně zaplavují a vzniká jedno obrovské jezero.

Bohužel ne všechna zvířata zde žijící jsou nadšená. Jeleni, srnky či divočáci musejí přeplavat velké vzdálenosti na hráz nebo vyvýšená místa, bobři si nastavují hráze nebo zkrátka „zahnízdí“ na stromě. Nejlépe je na tom orel královský či orel mořský. Když voda opadne, zaplavené louky se stanou rájem pro vodní ptactvo. Volavky a čápi sbírají na lukách živočichy, kteří nestačili utéci před záplavou.

Pokračování článku najdete na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud