Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ďáblův kopec, ze kterého Američani špehovali i Čechy. Prohlédněte si barevnou relikvii studené války

720p360p

Berlín je dnes vyhlášený kluby, hipstery a taky bizarními místy. Teufelsberg, umělý kopec na západní straně města, je bez pochyby jedním z nich. Na jeho místě měl původně sídlit nacistický vojenský kampus, který se začal budovat už před válkou v roce 1937. Dokončena ale byla jen hrubá stavba školy, pak přišla válka, odstřelování a dlouhá léta špionáže. 

Na troskách nacismu

Vojenskou stavbu se spojenci několikrát pokusili zničit, odstřelit se jí ale podařilo jen část. K troskám budovy se postupně začaly z rozbombardovaného poválečného Berlína svážet další. Denně i 800 náklaďáků po dobu 22 let. Vznikl tak kopec, který se v 70. letech osázel stromy a postupně zkultivoval. Dnes byste ani nepoznali, že tam někdy nebyl. Vyrostl na něm lyžařský skokánek, horolezecká stěna, vznikla tam i vinice. Název Teufelsberg, v překladu Ďáblův kopec, dostal od nedalekého jezera Teufelsee. I když by se daly najít i jiné důvody…

Haló, tady západní Berlín

Teufelsberg ale nelákal jen Berlíňany toužící po sportu a zábavě. Umělý kopec o výšce 120 metrů byl ideálním místem pro odposlechy, a tak se na něj na konci 50. let přesunula americká armáda. Postupně tu vybudovala stálou základnu, kterou začali využívat v době studené války i britští špioni. Jejich hlavním cílem bylo odhalit, zda sovětská armáda nechystá útok, odposlouchávali proto i Československo. Ve třech směnách tu pracovalo až 1500 agentů, vždy potmě, aby zvenku nebylo vidět, co uvnitř dělají. To je ostatně záhadou doteď, dokumenty ze špionáže americké úřady zveřejní až v roce 2020.

Po pádu berlínské zdi už byla stanice zbytečná a agenti z ní zmizeli. Její kopule, ve kterých je leccos slyšet i dnes, ale zůstaly. Budovy začaly chátrat a staly se lákadlem pro vandaly i technaře. Jen těžko tu lze najít místo, které ještě není posprejované.

Dnes už se ale na Teufelsberg můžete vydat bez porušování pravidel. Pokud tedy zvládnete občasné návaly komárů a poplatek ve výši několika eur. Plány, které s ním Němci měli, zatím nevycházejí. Mluvilo se o Univerzitě míru, kterou tu chtěl založit hollywoodský režisér David Lynch nebo o muzeu špionáže. Pro teď je to ale tip na zajímavý výlet téměř v srdci Berlína. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1