Do hor míří na Silvestra davy lidí. Na Šumavě kolabuje doprava, v Krkonoších hrozí laviny | info.cz

Články odjinud

Do hor míří na Silvestra davy lidí. Na Šumavě kolabuje doprava, v Krkonoších hrozí laviny

Automobilová doprava v Železné Rudě a okolí dnes dopoledne kolabuje. Do hor míří stovky lyžařů, kteří chtějí využít prodloužený novoroční víkend. Policie nabádá řidiče k trpělivosti. Kdo jen projíždí, měl by zvolit náhradní trasu, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Veronika Hokrová.

„Potkaly se dvě věci, hodně sněhu už na začátku sezony a prodloužený víkend. Tolik lidí jako v těchto dnech v Železné Rudě nepamatují. Řidiči by měli dodržovat pokyny policie a hlavně neparkovat tam, kde to není vhodné," uvedla Hokrová.

Centrum Železné Rudy je přeplněné auty a je problém najít vůbec místo na zaparkování. Špatně stojící vozidla pak mohou situaci ještě zhoršit. Policie se na místě ve zvýšené míře věnuje řízení dopravy a dohledu nad situací, dodala mluvčí.

Lavinové nebezpečí v Krkonoších

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes vzrostlo na druhý stupeň z pětibodové škály. Důvodem je střídání teplot v posledních dnech. Mohou padat deskové či klouzavé laviny. Na hřebenech Krkonoš je nyní okolo 90 centimetrů sněhu, teplota tam k ránu klesla k minus deseti stupňům Celsia. Uvedla to Horská služba Špindlerův Mlýn. V Jeseníkách dnes lavinové nebezpečí naopak kleslo ze druhého na nejnižší první stupeň.

„Po mírném oteplení a dešti se opět ochladilo, čímž se na povrchu vytvořila ledová krusta, na kterou napadlo v polohách nad 1000 metrů asi deset centimetrů nového sněhu," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Špindlerův Mlýn. Za působení silného větru se místy vytvořily tvrdé desky, kde se mohou vyskytnout laviny malých rozměrů z nového sněhu a laviny deskové.

V nižších polohách zpočátku pršelo a sněhová pokrývka je ve spodních vrstvách ještě mokrá. "Zde se mohou vyskytnout laviny malých rozměrů z klouzavého sněhu. Sněhové profily vykazují střední až malou stabilitu," uvedl Dlouhý.

Horská služba v současné zimě v Krkonoších poprvé vyhlásila lavinové nebezpečí 21. listopadu, a to o síle prvního stupně. V polovině prosince krátce platil až třetí stupeň.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Důkazem toho, že Krkonoše by lidé neměli v zimě podceňovat, je pád obří laviny v únoru 2015 do Modrého dolu. Lavina byla dlouhá 550 metrů a její dráha měřila přes 1100 metrů, dokonce vyjela do protisvahu. Také tehdy platil v Krkonoších druhý stupeň.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud