Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dominikánská republika: 5 důvodů, proč se sem vydat

Dominikánská republika: 5 důvodů, proč se sem vydat

Plánujete dovolenou? Inspirujte se v následujícím článku a vydejte se do Dominikánské republiky. Na ostrově bílých písečných pláží a prvotřídních resortů najdete také horské oblasti, exotické národní parky a koloniální památky UNESCO.

Příjemné klima

Dominikánskou republiku můžete díky příjemnému a ustálenému klimatu navštívit kdykoliv v průběhu roku. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 28 °C a teplota vody okolo 26 °C.

Na sever nebo na jih?

Dominikánská republika zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola a je druhou největší zemí Karibiku. Zatímco severní pobřeží omývá Atlantský oceán a místní pláže mají nazlátlý písek, jižní pobřeží je karibské s typicky bílými písečnými plážemi. Na severu země můžete praktikovat nejrůznější vodní sporty od kiteboardingu a windsurfingu přes kayaking po šnorchlování a potápění. Bohatý podmořský život na jižním pobřeží skýtá např. mořský národní park La Caleta, pláže v okolí rybářské vesničky Bayahibe či ostrovy Saona a Catalina v národním parku Del Este.

Rajské pláže

Dominikánská republika je známá především pro své pláže. Ty nejznámější leží na východním pobřeží v letovisku Punta Cana – Bávaro. Právě Punta Cana proslula luxusními all-inclusive resorty, kde vám k prožití dokonalé odpočinkové dovolené nebude chybět vůbec nic. Méně nároční klienti si oblíbí Boca Chicu a Juan Dolio na jižním pobřeží. Boca Chica navíc leží jen 30 km od Santo Dominga, jehož Koloniální zóna je na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Pokud chcete zažít romantiku na liduprázdných panenských plážích, vydejte se do Pedernales, nebo na poloostrov Samaná. V Samanské zátoce můžete v zimních měsících zahlédnout keporkaky.

Vodopády, hory a národní parky

Dominikánská republika oplývá desítkami národních parků a chráněných oblastí. V národním parku Los Haitises můžete obdivovat jeskyně s působivými malbami indiánských obyvatel Taínos. V parku žijí např. kapustňáci, mořské želvy, netopýři a velké množství ptačích druhů.

„Dominikánské Švýcarsko“ v pohoří Cordillera Central ve vnitrozemí ukrývá mnoho lákadel. V parku Armando Bermúdez můžete vystoupat na Pico Duarte, nejvyšší vrchol Karibiku (3 087 m n.m.), v národním parku Valle Nuevo se vydejte k monumentu Los Pirámides a nedaleko města Constanza stojí za vidění La Piedra Letrada (kámen mudrců). Jedná se o skálu pokrytou petroglyfy, která kdysi sloužila jako indiánská svatyně.

Osvěžit se můžete v laguně pod vodopádem Salto de Jimenoa, Aguas Blancas, Bayaguana nebo v Damajagua, kde řeka vyhloubila kaňon s celkem 27 kaskádami.

Solné jezero i pouštní duny

V Barahoně na jihozápadním pobřeží navštivte solná naleziště Las Salinas a Lago Enriquillo, největší jezero a současně nejnižší místo Karibiku, které je domovem plameňáků, leguánů a krokodýlů. V zátoce Las Calderas u městečka Baní se můžete procházet po pouštních dunách. Vzhledem k velmi vysokým teplotám a absenci stínu je rezervaci nejlepší navštívit v brzkých ranních hodinách. Po ruce mějte dostatek pitné vody, pokrývku hlavy, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a uzavřené boty, které vás ochrání před rozpáleným pískem.

www.GoDominicanRepublic.cz

LogoLogoautor: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1