Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Island, země ohně a ledu. Dechberoucí snímky z kouzelného ostrova

GALERIE: Island, země ohně a ledu. Dechberoucí snímky z kouzelného ostrova

Island, odříznutá země, kterou z jedné strany svírá Atlantik a z druhé Severní ledový oceán. Nejméně zalidněný evropský stát v sobě ale skrývá nejednu krásu. Díky svému klimatu a aktivním vulkánům si vysloužila dokonce přezdívku „země ledu a ohně“, prohlédněte si kouzelná zákoutí, která tento ostrov skrývá.

Island je svou rozlohou druhým největším ostrovem Evropy, přesto na něm žije pouhých 300 tisíc lidí. Břehy Islandu jsou poměrně blízko polárnímu kruhu, jeho podnebí ale není nijak extrémní, mohou za to teplé vody Golfského proudu.

Přesto se na jeho území nachází poměrně velké množství krásných ledovců, které v minulosti pomohly tento ostrov „tvarovat“. Jedna z největších ledovcových oblastí Vatnajökull dokonce zabírá celých osm procent ostrova.

720p 480p 360p 240p
Islandský gejzír neúnavně vybuchuje každých šest minut. Patří k těm nejčinnějším na světě.

Ledová pokrývka ale může klamat, pod ní se totiž nachází velké množství aktivních sopek. Některé z nich dokonce tamní obyvatelé využívají k vytápění domů. Díky vulkanické činnosti není na ostrově nouze ani o gejzíry, ten největší je schopen chrlit vodu až do výšky 70 metrů, v současnosti je ale nečinný. Pokud se ale na Island vypravíte, můžete si prohlédnou alespoň jeho „menšího bratra“. Gejzír Strokkur vodu stále chrlí.