Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hvar má opilých turistů dost. „Chovejte se slušně, nebo jeďte jinam,“ vzkazuje chorvatský ostrov

Hvar má opilých turistů dost. „Chovejte se slušně, nebo jeďte jinam,“ vzkazuje chorvatský ostrov

Ještě před pár lety byl chorvatský ostrov Hvar výsadou bohatých turistů, kteří brázdili moře na svých jachtách a v místních obchodech a restauracích nechávali nemalé peníze. Dnes je ostrov u dalmatského pobřeží rájem mladých, kteří utrácejí na diskotékách a v barech. Místním ale podnapilí turisté zrovna pochuti nejsou. Vadí jim především všudypřítomný nepořádek a každodenní „překračování“ mladých, kteří dospávají bujaré večírky na ulicích a na pobřeží. Vedení města se proto rozhodlo zakročit a návštěvníkům vzkazuje: „Chovejte se, nebo jděte jinam“.

Že už úřadům došla s turisty mířících za alkoholem trpělivost, připomínají všudypřítomné plakáty přikazující mužům, aby si nechali oblečená trička, jinak jim hrozí pokuta až 500 eur. Dalších 700 eur budou muset turisti zaplatit za popíjení nebo spaní na veřejných místech. Příkazy a zákazy na návštěvníky číhají všude, ať už z videa promítaném na trajektu u pobřeží nebo z letáčků, které jsou rozdávány kolem hlavního mola.

„Odjakživa jsme orientováni na cestovní ruch. Tenhle party turismus ale není něco, o co jsme žádali,“ říká podle listu The New York Times starosta hlavního města ostrova Riki Novak.

Chorvatský ostrov s 11 tisíci obyvateli vzpomíná na doby, kdy byl cílem turistů na jachtách. Místo si zamilovaly i celebrity, včetně Jackie Kennedyové, páru Beyoncé a Jay-Z nebo herce Toma Cruise. Podle místních sem však hvězdy červeného koberce přestaly jezdit právě kvůli přibývajícím party lodím a nočním klubům, které lákají mladé lidi toužící po noční zábavě. Charakter ostrova se tak kompletně změnil.

„Máme problém, že se tu naši dlouholetí hosté, kteří přijížděli na jachtách a pronajímali si velké vily, už nevidí. Hledají jinou verzi Hvaru někde jinde,“ stěžuje si Novak. Potěšení místním nepřináší ani fakt, že se počet turistů rapidně zvyšuje – v porovnání s loňskem se jen během prvních sedmi letošních měsíců zvýšil počet návštěvníků o 20 procent, o deset procent víc lidí zde také přenocovalo.

„Přijíždějí kolem páté hodiny večerní, 300 nebo 400 lidí, kteří celý den popíjejí alkohol. Na Hvaru pak pijí ještě víc a potloukají se kolem městečka. Těla jsou pak prostě všude,“ lamentuje Paul Bradbury, který zde založil anglicko-jazyčný zpravodajský server Total Croatia News.

„Překračovat těla“ je nepříjemné i 57leté Katje Zaninovičové, která zde pracuje pro realitní kancelář. „Nikdo se nechce vzbudit a zjistit, že vám někdo počůral dveře,“ říká. „Cílem je tu mít méně lidí, kteří utrácejí víc peněz,“ dodává.

Ke kampani města se přidala i celá řada hvarských hotelů a restaurací, které také chtějí, aby se chování turistů ostrova zlepšilo. „Tuhle novou generaci návštěvníků, kteří přijíždějí řádit a pít levný alkohol, tady nechceme,“ říká mluvčí jednoho z nejoblíbenějších plážových klubů Hula Hula Senka Halebičová. „Tito lidé spí v ubytovnách a po celém městě pijí alkohol z láhví. Někteří exkluzivní hosté na své velké jachtě nechtějí vidět, jak mladí opilci ráno spí na molu,“ dodává s tím, že se po zahájení kampaně prý návštěvníci skutečně zklidnili. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1