Indonéský kmen vykopal své mrtvé a vzal je na procházku. Bizarní rituál má zaručit velkou úrodu

Lidé z indonéského kmene Toraja mají z našeho pohledu opravdu netradiční vztahy se svými blízkými. Ty totiž nekončí ani smrtí. Pozůstalí nejméně jednou ročně své mrtvé vykopají, pěkně nastrojí a pak se s nimi prochází po vesnici.

 

 
 

Pro našince hororová podívaná, pro Toraje velká slavnost, při které se znovu uvidí se svými blízkými. To je festival zvaný Ma’Nene, který se koná každoročně v srpnu na indonéském ostrově Sulawesi, který Torajové obývají. Ti věří, že vztahy nekončí ani smrtí a své blízké při různých zvláštních příležitostech vykopávají z hrobů. Není přitom ani výjimkou, že si zesnulé nechávají doma i několik týdnů až let po jejich smrti a starají se o ně jako o „nemocné“.

Festival Ma’Nene je právě jednou z výše uvedených „zvláštních příležitostí“. Vesničané své zesnulé blízké po vykopání z hrobu upraví, pěkně obléknou a pak se s nimi promenádují vesnicí. Tento bizarní zvyk jim má mimo jiné zajistit velkou úrodu.

„Je to náš způsob uctění mrtvých. Nesmutníme. Je to pro nás radostná událost, protože se můžeme znovu potkat se svými mrtvými příbuznými. Doufáme, že díky tomu od nich dostaneme požehnání velké úrody,“ vysvětlil jeden z vesničanů.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Nikdo přesně neví, kdy a jak tento bizarní zvyk vznikl. Torajové totiž podle National Geographic začali psát až někdy počátkem 20. století. Jedno z posledních karbonových měření ale ukázalo, že tuto tradici provozují nejméně od roku 800 našeho letopočtu.

Více kuriozit naleznete na webu Blesk.cz.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital