Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indonéský kmen vykopal své mrtvé a vzal je na procházku. Bizarní rituál má zaručit velkou úrodu

Indonéský kmen vykopal své mrtvé a vzal je na procházku. Bizarní rituál má zaručit velkou úrodu

Lidé z indonéského kmene Toraja mají z našeho pohledu opravdu netradiční vztahy se svými blízkými. Ty totiž nekončí ani smrtí. Pozůstalí nejméně jednou ročně své mrtvé vykopají, pěkně nastrojí a pak se s nimi prochází po vesnici.

 

 
 

Pro našince hororová podívaná, pro Toraje velká slavnost, při které se znovu uvidí se svými blízkými. To je festival zvaný Ma’Nene, který se koná každoročně v srpnu na indonéském ostrově Sulawesi, který Torajové obývají. Ti věří, že vztahy nekončí ani smrtí a své blízké při různých zvláštních příležitostech vykopávají z hrobů. Není přitom ani výjimkou, že si zesnulé nechávají doma i několik týdnů až let po jejich smrti a starají se o ně jako o „nemocné“.

Festival Ma’Nene je právě jednou z výše uvedených „zvláštních příležitostí“. Vesničané své zesnulé blízké po vykopání z hrobu upraví, pěkně obléknou a pak se s nimi promenádují vesnicí. Tento bizarní zvyk jim má mimo jiné zajistit velkou úrodu.

„Je to náš způsob uctění mrtvých. Nesmutníme. Je to pro nás radostná událost, protože se můžeme znovu potkat se svými mrtvými příbuznými. Doufáme, že díky tomu od nich dostaneme požehnání velké úrody,“ vysvětlil jeden z vesničanů.

Nikdo přesně neví, kdy a jak tento bizarní zvyk vznikl. Torajové totiž podle National Geographic začali psát až někdy počátkem 20. století. Jedno z posledních karbonových měření ale ukázalo, že tuto tradici provozují nejméně od roku 800 našeho letopočtu.

Více kuriozit naleznete na webu Blesk.cz.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1