Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael - země zaslíbená. 6 tipů na zajímavá místa, která určitě musíte navštívit

Izrael - země zaslíbená. 6 tipů na zajímavá místa, která určitě musíte navštívit

Izrael – země zaslíbená nejen pro židy, ale i dobroduhy a dovolenkáře. Blízkovýchodní stát nabízí vše, co od pořádné dovolené čekáte. Od skvělého moře, přes léčebná místa, moderní živá města, či unikátní architektonické památky, nad kterými se tají dech. Objevte s námi to nejlepší, co Izrael turistům nabízí.

Jeruzalém

Jedno z nejstarších měst na světě, které vás uchvátí především svou spirituální atmosférou. Jeruzalém, respektive jeho Staré město, je totiž místem, kde se setkávají hned tři náboženství – křesťanské, židovské a muslimské. Mimo to ve městě najdete ještě arménskou čtvrť, která je sice rovněž křesťanská, ale má své místo. Kdo rád navštěvuje památky, ten si v Jeruzalémě přijde na své.

Co určitě navštívit:

Chrámovou horu s úchvatným Skalním dómem a s přilehlou Zdí nářků.

Křížovou cestu, kterou se ubíral Ježíš Kristus na místo své smrti na Golgotě (dnes skryté v útrobách Chrámu Božího hrobu).

- Muzeum obětí holokaustu Yad Vashem.

Olivovou (Olivetskou) horu, na níž se rozprostírá největší židovský hřbitov na světě.

- Mešitu al-Aksá, třetí nejsvětější místo islámu.

Mrtvé moře

Mrtvé moře je slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a Jordánskem. Jeho voda je téměř desetkrát slanější než v mořích a oceánech. Vysoký obsah soli a minerálů z jezera sice činí místo nehostinné pro podvodní život, na druhou stranu jsou jezeru ale díky tomu připisovány léčebné účinky. Mrtvé moře je zároveň nejníže položeným místem na Zemi.

TIP: Nedaleko Mrtvého moře najdete národní park Masada, jemuž vévodí stejnojmenná starověká pevnost zapsaná na seznamu UNESCO.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1