Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jídlo, nákupy, adrenalin. 6 věcí, které byste měli zažít během návštěvy Dubaje

Jídlo, nákupy, adrenalin. 6 věcí, které byste měli zažít během návštěvy Dubaje

Když se řekne Dubaj, každý si vybaví teplo, ropu a nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa. Jeden z arabských emirátů ale láká i na jiné zážitky. INFO.CZ je vyzkoušelo a vybralo pro vás šest nejzajímavějších věcí, které můžete v Dubaji navštívit či zažít.

Centrum šejka Mohammeda pro kulturní porozumění

V historické čtvrti Al Fahidi stojí zrestaurovaná větrná věž. A v ní se nachází prostor, kde se dozvíte vše podstatné o místní kultuře. Doporučujeme si zaplatit „kulturní snídani“ nebo „kulturní oběd“. Poznáte nejen tradiční dubajská jídla, ale i způsob, jakým je domácí konzumují. Zaujme i přednáška hostitele o společných rysech islámu s jinými náboženstvími.

Pouštní safari

Na oběd v Centru šejka Mohammada můžete s určitým odstupem navázat dobrodružnou jízdou džípem po pouštních dunách. Řidič vás proveze písečným královstvím, a když budete chtít, připraví pro vás organizátoři také posezení s občerstvením u západu slunce. Zážitek prodlouží také večeře v pouštním kempu s možností vyzkoušet tradiční arabské oděvy nebo třeba tetování hennou.

Dubai Parks and Resorts

Dubajské zábavní parky jsme detailně rozebrali již v minulém článku. Patří však i do přehledu toho nejlepšího. Zvláště dětem připraví hodiny zábavy. Je dokonce možné, že je nestihnete projet za jediný den a s chutí se na místo vrátíte. Kromě Legolandu jsou tu například parky věnované filmům. Ať už hollywoodským nebo bollywoodským trhákům.

Dubai Marina

Přes sedm kilometrů dlouhá promenáda nabízí zážitek především milovníkům procházek a architektury. Můžete si zde dát večeři v některé z mnoha restaurací a následně se projít kolem všudypřítomných majestátních mrakodrapů.

Dubai Mall

Kdo raději nakupuje, neměl by vynechat Dubai Mall. Velkolepé obchodní centrum stojí na ploše 1,1 milionu metrů čtverečních hned vedle Burdž Chalífy a slouží také jako přístup na nejvyšší světovou budovu. Naleznete zde přes 1200 obchodů nejrůznějších značek a zaměření. Součástí centra je také největší podmořské akvárium světa nebo vodní zoo.

Fontána

Pokud do Dubai Mall zavítáte večer, spojte nakupování i s vizuálním zážitkem. V samém centru města se mezi 18. a 23. hodinou konají působivé vodní produkce. Voda tu za doprovodu světel doslova tančí na arabskou a světovou hudbu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744