Kambodža: ztracená perla Asie, která dodnes bojuje s dopady genocidy | info.cz

Články odjinud

Kambodža: ztracená perla Asie, která dodnes bojuje s dopady genocidy

„Shnilé musí pryč,“ hlásal v sedmdesátých letech kambodžský diktátor Pol Pot. Před více než čtyřiceti lety spustil v zemi radikální čistku obyvatel, při které jich byla téměř celá čtvrtina vyvražděna. Učitelé, studenti, mniši, herci, lidé s brýlemi či ti, kdo znali kohokoli ze zahraničí. Ideál komunistického kambodžského státu byli nevzdělaní rolníci, kteří nepotřebují spát ani jíst. Dodnes země trpí velkým nedostatkem doktorů, kvalitních učitelů či mechaniků a velká část obyvatel pracuje v šedé ekonomice.

„Naoko svobodná země je pro nás vězením,“ svěřil se 23letý Narith Sang, pracovník hostelu, jehož největším snem je podívat se za hranice Kambodži. „Nemůžeme se svobodně projevovat, je obrovský problém najít práci, která nás uživí, a lidé nejsou dostatečně vzdělaní, aby si uvědomovali nutnost posílat své děti do školy,“ shrnul několik z mnoha velkých aktuálních problémů.

Navzdory nim si však kambodžská ekonomika za poslední desetiletí výrazně polepšila a je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Asii. Stojí zejména na textilním průmyslu, turismu a zemědělství.

Legislativní slabiny však stále brání vzniku dynamičtějšího soukromého sektoru, slabá majetková práva a všudypřítomná korupce nadále omezují hospodářskou svobodu. „Spousta lidí má dvě tři práce, aby uživili rodinu,“ říká Narith a pokračuje: „Země se stále vzpamatovává z následků tvrdého režimu a genocidy probíhající mezi lety 1975 –1979 a předchozího bombardování letectvem USA v rámci válečného konfliktu ve Vietnamu.“

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud