Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kde vozí SMRT a bazén teče ze střechy. Singapur, tropický ráj (nejen) pro boháče

Kde vozí SMRT a bazén teče ze střechy. Singapur, tropický ráj (nejen) pro boháče

Vítejte ve městě extrémů. Snobové tu najdou “nekonečný” bazén přetékající přes střechu hotelu a pokoj se soukromým kadeřnickým studiem. Baťůžkáři zase mohou na jídlo oceněné michelinskou hvězdičkou, za které dají pár desítek korun, či na procházku nad umělými benátskými kanály. Nablýskaný Singapur vás ohromí, ať jste boháč, nebo ne. Co vše se dá v městě poblíž rovníku zažít? Přečtěte si v našem cestopisu.

Všichni už nedočkavě čekají na soumrak. Sedí na zemi, oči upřené vzhůru k obřím umělým konstrukcím ve tvaru stromů, na nichž rostou květiny a trávy a které tajuplně svítí do tmy různými odstíny fialové.

Když se přiblíží osmá hodina večerní, dav udiveně zašumí. Futuristické visuté zahrady se náhle stanou plátnem pro jedinečné představení.

Výhled z "nekonečného" bazénu na střeše hotelu Výhled z "nekonečného" bazénu na střeše hoteluautor: Michaela Černá

Barvy se na nich začnou divoce měnit a jejich osvícení pulzovat, což dohromady vytváří kýčovitý, leč nesmírně efektní pohled. Z reproduktorů se line slavná balada Blue Moon, příhodná připomínka toho, že jste stále na domovské planetě, jinak totiž celý výjev působí až mimozemsky. Do vesmíru ale za ním cestovat netřeba. Zhruba patnáctiminutovou show v zahradách zvaných Gardens by the Bay lze spatřit v pozemském Singapuru, městském státě v jihovýchodní Asii, který si hodně dává záležet na tom, aby své návštěvníky ohromil.

Při procházení mezi exoticky vyhlížejícími rostlinami se mu to daří náramně. Člověk se skutečně cítí jak v jiném světě; není divu, že zahrady posloužily jako předloha pro jednu z planet v komiksovém sci-fi filmu Strážci galaxie. Účel, s nímž byly před pěti lety zbudovány, byl však o dost prozaičtejší: vylepšit pověst moderní metropole. Tropický Singapur, jinak přezdívaný jako Lví město, se najednou začal honosit i novým titulem - Město v zahradě.

Země bizarních zákazů
Singapur platí za jedno z nejbezpečnějších měst světa s nízkou kriminalitou. Některé však svou přísností mohou působit až úsměvně. Několik tisíc korun můžete zaplatit za to, když budete krmit holuby, chodit doma nahý, zapomenete spláchnout veřejný záchod, připojíte se k cizí wi-fi nebo dovezete do země žvýkačky. Ty se dají koupit jen v lékárně. Na předpis.

Nekonečný bazén

Víc by mu ale sedělo přízvisko Ráj boháčů, neboť právě ty až svůdně přitahuje. Jeho dominantou je pětihvězdičkový hotel Marina Bay Sands, jehož tři věže ční nad městem. V nejdražších apartmánech si zaplatíte za jednu noc přes deset tisíc singapurských dolarů (asi 160 tisíc korun), odměnou vám za to bude úchvatný výhled na město či zahrady, rozlehlé ložnice i obývací prostory a spoustu dalších pokojů; jeden slouží jako holičský salonek a další má funkci místnosti na karaoke. Vedle kuchyňky jsou dveře, jimiž vchází sluha, který je k dispozici 24 hodin denně. Takový pokoj si pronajala při pobytu v Singapuru třeba zpěvačka Lady Gaga.

V Singapuru budete SMRT vyhledávat. Díky ní se snadno přepravíte po městěV Singapuru budete SMRT vyhledávat. Díky ní se snadno přepravíte po městěautor: Michaela Černá

Největší chloubu hotelu však uvidíte až v 57. patře - na střeše. Turisté si sem mohou zaplatit exkurzi a kochat se panoramaty města, skutečná lahůdka pak čeká na hosty - takzvaný Infinity Pool, tedy Bazén nekonečna.

A vskutku: limity nemá výhled, který se vám z výšky téměř 200 metrů nad zemí nabízí, a prakticky ani plocha na koupání - její okraj přetéká přes hranu střechy hotelu, což dojem nekonečnosti umocňuje. Při východu slunce sem mohou hosté přicházet na jógu a po celý den si dopřávat lehká jídla v restauraci; ani ta na střeše nechybí. Nebo třeba šampaňské k jedinečnému opalování nad ohromnými mrakodrapy?

Když se gastronomické hýření omrzí, stačí sjet výtahem dolů a zamířit třeba do kasina, nebo do přilehlého obchodního centra. Tady se baťůžkář i boháč potkávají. Oba bok po boku opřeni o zábradlí zírají na umělé benátské kanály, které se obchodním domem rozlévají. Na nich plují věrné napodobeniny italských gondol a kormidlují je asijští gondoliéři. Spořivější typy zůstanou u užaslého pozorování, ty movitější mohou vyrazit na projížďku, nebo na nákupy k některé z vyhlášených značek.

K luxusnějším zážitkům patří i návštěva velkých sportovních událostí, které město hostí. Ať už závodu formule 1, který se koná v ulicích a těší se velké oblibě. Nebo tenisového Turnaje mistryň, který naopak nechává dvanáctitisícový Indoor Stadium až příliš často poloprázdný. I proto po příštím ročníku vrcholný podnik nejspíš město opustí.

Ostrovní lunapark

Ale nemusíte mít na účtu miliony, abyste si Singapur užili. Stačí místo Marina Bay zvolit ubytování v některém z hostelů a dopravu gondolou vyměnit buď za levné taxíky, nebo hromadnou dopravu. Ta má pro našince specifické kouzlo, neboť nese název SMRT, což je zkratka pro Singapore Mass Rapid Transport. A v dohledné době ji čeká revoluce: od roku 2022 totiž část autobusů budou tvořit ty řízené umělou inteligencí.

Pohled na moderní město s dominantou v podobě Gardens by the BayPohled na moderní město s dominantou v podobě Gardens by the Bayautor: Michaela Černá

I singapurské jídlo si jde užít bez větších výdajů, stačí jen nechodit do nejnablýskanějších restaurací. Neznamená to, že byste se ochudili o veškerou kvalitu. Vždyť Singapur je rájem levného a skvělého pouličního jídla; dva stánky letos dokonce získaly michelinskou hvězdu. Streetfood navíc představuje nejjednodušší možnost, jak poznat co nejvíc místních delikates.

A ani toulky po místních atrakcích vás nemusí zruinovat. Již byla řeč o poutavém představení v Gardens by the Bay, které nestojí ani korunu. Zadarmo je i další hra světel a hudby zvaná Spectra, která každý večer ozáří zátoku před hotelem Marina Bay Sands, nebo návštěva úhledně upravených botanických zahrad. A bez vytáhnutí peněženky se dostanete také na přilehlý ostrůvek Sentosa, který je domovem jakémusi velkému lunaparku. V něm se šetřiví znovu potkají s bohatými - ti druzí zamíří na golfová hřiště či do velkolepých filmových studií Universal plných atrakcí z hollywoodských velkofilmů, ti první zase mohou zdarma zamířit na orchidejovou stezku nebo výlet vláčkem po ostrově. Skončit ho lze třeba na pláži, kde se dá koupat, nebo se po krátkém můstku dostat na ostrůvek honosící se titulem nejjižnější bod kontinentální Asie.

Pokud na největší světadíl míříte za špinavou exotikou, Singapur vás neohromí. V divokém a politicky turbulentním regionu působí tento spořádaný, stabilní (od roku 1959 vyhrává volby pravidelně Lidová strana akce) a čistý městský stát jako úkaz.

Hledáte-li ale moderní město plné dech beroucích míst, budete nadšeni. Ať už máte hluboko do kapsy, nebo ne.

Kdy a jak do Singapuru
V městě nad rovníkem je celý rok počasí podobné: horko a vlhko. Proto se tam dá vyrazit jako útěk před českou zimou třeba v únoru, nízkonákladové letenky lze sehnat už zhruba za 7 500 korun. Pokud byste chtěli plánovat víc dopředu a lákají vás sportovní zážitky, tak závod formule 1 se zde má jet o víkendu 14. - 16. září 2018 a tenisový Turnaj mistryň se bude hrát od 22. října.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1