Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR vykopala tajné tunely do Jižní Koreje. Měly sloužit k invazi, dnes baví turisty

KLDR vykopala tajné tunely do Jižní Koreje. Měly sloužit k invazi, dnes baví turisty

Zatímco na zemském povrchu odděluje Severní a Jižní Koreu těžce opevněná demilitarizovaná zóna, v podzemí měly oba státy propojovat celkem čtyři tunely. Podle Jižní Koreje je nechal vybudovat severokorejský režim, aby mohl na území svého jižního souseda podniknout bleskovou invazi. Takzvané „tunely agrese“ však dnes slouží ke zcela jinému účelu – pobavení senzacechtivých turistů z celého světa.

Takzvané „tunely agrese“ byly nalezeny v 70. letech díky přeběhlíkům z KLDR, kteří úřadům v Jižní Koreji prozradili, že tehdejší vůdce Kim Ir-sen nařídil vojenským jednotkám obejít demilitarizovanou zónu a nechal vykopat tunely, díky kterým by severokorejští vojáci mohli podniknout rychlou invazi na území svého úhlavního nepřítele. Krátce na to byly tři tunely skutečně objeveny.

První byl nalezen v roce 1974 hlídkou jihokorejské armády, která slyšela podezřelé zvuky a zahlédla, jak z podzemí stoupá pára. Druhý průchod, kam se podle odhadů vejde na 30 tisíc vojáků, byl objeven o rok později. V roce 1978 se pak našel třetí tunel a poslední v roce 1990.

Zlověstné podzemní průchody nyní mohou navštívit turisté z celého světa. Návštěvníkům jsou otevřené celkem tři tunely, které si mohou prohlédnout za doprovodu průvodce. Turisticky nejoblíbenější je „Třetí tunel agrese“ na severozápadě země, kde lidé za prohlídku zaplatí v přepočtu 10 dolarů. Konec tunelu se nachází jen necelých 52 kilometrů od jihokorejské metropole Soul, a je tak považován za „nejvíce ohrožující nástroj invaze“.

Turisticky nejpopulárnější průchod je vykopán 73 metrů pod zemským povrchem a kvůli nízkým stropům jsou zde návštěvníkům rozdávány i helmy. Do Severní Koreje se návštěvníci samozřejmě nedostanou – těsně před hranicí se tunel zazděn betonovými deskami.

Hranice oddělující Jižní Koreu od nejbrutálnějšího režimu na světě láká stále víc turistů. Soul začal návštěvníky k demilitarizované zóně přivádět už v polovině 60. let, skutečný turistický boom však přišel až se začátkem nového tisíciletí. Kromě toho však místo láká také ekoturisty – už šedesát let je totiž pruh území mezi Severní a Jižní Koreou zemí nikoho, což do demilitarizované zóny přilákalo některé ohrožené druhy zvířat i rostlin.

Jak ale varuje odborník na korejská studia z Rady pro zahraniční vztahy Scott A. Snyder, popularita přísně střežené hranice může být do budoucna nebezpečná – může totiž bagatelizovat možné hrozby. „Myslím si, že zde existuje pocit, že potenciální riziko války je minulost – konflikt ale stále zůstává nevyřešený,“ říká Snyder.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744