Létáte na exotické dovolené? Životní prostředí to ničí čím dál víc, vědci bijí na poplach | info.cz

Články odjinud

Létáte na exotické dovolené? Životní prostředí to ničí čím dál víc, vědci bijí na poplach

Růst bohatství a levné letenky podporují setrvale zálibu lidstva v luxusních a exotickcýh dovolených. Odvrácenou stránkou tohoto fenoménu je silná ekologická stopa, kteoru po sobě tato kratochvíle zanechává. Vědci teď upozorňují, že se globální turismus podílí na oteplování skoro z desetiny, a varují, že je nutné zamyslet se.

Tým vědců z univerzity v Sydney se zaměřil na emise ve více než 160 zemích světa. Arunima Maliková stojící v čele výzkumu popsala rapidní nárůst skleníkových plynů v ovzduší spojený právě s turismem. „Možným řešením je omezení letecké dopravy,“ dodala. 

Produkce skleníkových plynů související s cestováním za dovolenou a dobrodružstvím se v minulosti pohybovala kolem 1 až 2 gigatun (Gt) ročně. V letošním roce bylo naměřeno 4,5 Gt a předpokládaný nárůst do roku 2025 je minimálně na 6,5 Gt.

„Náš výzkum pravdivě ukazuje, jakou cenu turismus doopravdy má. Konzumace v restauracích, nakupování suvenýrů, údržba resortů – nevynechali jsme žádný podnět, který mohl mít potenciální vliv na globální znečišťování ovzduší,“ odpověděla Maliková.

Světová organizace cestovního ruchu informovala, že na prvním místě v množství vypouštěných emisí jsou USA, kam nejen přijíždí, ale odkud i míří velké množství turistů. Hned v závěsu se drží ekonomicky sílící Indie, Brazílie nebo Čína. Právě Číňané patří mezi rekordmany především v částkách investovaných do svých zahraničních cest. V roce 2017 utratili 258 miliard dolarů, což je skoro dvakrát víc než američtí konkurenti se 135 miliardami dolarů ročně.

Vědci uvedli, že menší využití letecké dopravy bude v blízké době nezbytné s ohledem na hrozbu globálního oteplování. Vysoký podíl na tomto úsilí je očekáván především od velmocí, jako je Německo nebo Čína. O poznání méně pozitivní vyhlídky má tento apel v případě USA, jejichž prezident Donald Trump globální oteplování otevřeně zpochybňuje.

Infolab II

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud