Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Matka všech vod ukryla dinosaury, stolová hora Roraima nabízí zážitek na celý život

Matka všech vod ukryla dinosaury, stolová hora Roraima nabízí zážitek na celý život

Kdo vyšplhá při týdenním treku na nejslavnější stolovou horu světa Roraimu, vstoupí do jiného světa. Rozlehlé náhorní plato, po němž se lze toulat celé dny, má téměř pravěkou atmosféru. Ne náhodou hora inspirovala spisovatele Arthura Doyla k sepsání románu Ztracený svět.

Stolová hora v Jižní Americe, na které dosud žijí dinosauři, pterodaktylové a kterou obývají divocí opolidé. Takové místo vykreslil Arthur Conan Doyle ve svém dobrodružném románu Ztracený svět, který se zařadil k nejúspěšnějším počinům britského spisovatele. K fantazírování o přežívající pravěké oáze ho prý inspirovala stolová hora Roraima. A kdo na ni po náročné výpravě divočinou vystoupá, nebude se Doylovi divit.

Roraima stojí přesně v bodě, kde se střetávají hranice tří jihoamerických států: Guyany, Brazílie a Venezuely. Do posledně jmenované země spadá většina plochy hory. A z Venezuely se také podniká většina výprav. Roraima stojí v nejodlehlejším a lidupustém koutě země, daleko od všech společenských problémů. Okolní oblast, kde žije minimum obyvatel, se nazývá Guyanská vysočina.

Roraima není jedinou místní stolovou horou. Podobných bizarních útvarů připomínajících opravdu stoly pro bohy jsou tu desítky. Zdejší indiáni Pemónové jim říkají Tepuis. Roraima patří s vrcholem ve výšce 2810 metrů k nejvyšším bodům vysočiny. Této hoře Pemónové někdy přezdívají „Matka všech vod“. Důvod je zřejmý. Pokud silněji prší, z hrany hory začnou padat desítky vodopádů.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1