Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na horách se připravují na lyžařskou sezónu. V některých areálech už je začátek na spadnutí

Na horách se připravují na lyžařskou sezónu. V některých areálech už je začátek na spadnutí

Lyžařská střediska v minulých týdnech už definitivně ukončila letní sezónu a v současnosti se pilně připravují na tu zimní. Na některých místech už napadl první sníh a vlekaři začali s umělým zasněžováním, na jiných na správné podmínky teprve čekají. 

Černá hora

Zatím to vypadá, že Krkonoše přivítají první nadšence nejdříve. Na sjezdovkách Ski areálu Černá hora už leží až 30 centimetrů sněhu, ale na pravidelný provoz kabinkové lanovky si budeme muset počkat do 25. listopadu. Do 8. prosince budete moci jednodenní skipas pořídit za 660 korun, v hlavní sezóně už vyjde na 780 korun.  Pro nadšence nabízí areál také sezónní skipasy, za který dospělí zaplatí 10 tisíc korun.

Malá Úpa

Brzký start sezony slibuje i areál Malá Úpa, i tam už napadl první sníh a díky příznivému počasí mohou vlekaři zasněžovat. Areál nabízí mírnější sjezdovky v délce zhruba čtyř kilometrů a jednodenní skipas zde pořídíte za 570 korun.

První centimetry sněhu hlásí i z Rokytnice nad Jizerou, Medvědín nebo Svatý Petr, na sjezdování to ale zatím nevypadá. Lanovka Medvědín přesto funguje, na vrchol se s ní můžete svést každou půl hodinu.

Podle meteorologických předpovědí bychom se ale sněhu, alespoň na horách, měli dočkat poměrně brzy. Už od pátku budou na naše území padat srážky, které budou ve vyšších polohách sněhové a denní i noční teploty se budou na horách stabilně pohybovat těsně okolo bodu mrazu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744