Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na vlastní kůži: Nejlevnější michelinské jídlo najdete v Singapuru. Ale už to není, co bývalo

Na vlastní kůži: Nejlevnější michelinské jídlo najdete v Singapuru. Ale už to není, co bývalo

Šedesát pět korun za jídlo v zařízení oceněném hvězdičkou ve známém gurmánském průvodci Michelin si můžete dovolit jen v Singapuru. Ostrovní město se přitom pyšní tím, že má jako jediné na světě v prestižním průvodci oceněný pouliční stánek. Dokonce dva. Nebo spíš jeden a půl. Při nedávném summitu KLDR-USA nešlo přiležitost okusit zdejší jídlo na vlastní kůži vynechat.

Hledání michelinského stánku s názvem Hill Street Tai Hwa Pork Noodle je tak trochu dobrodružství. Krčí se v průchodu pod místními státními paneláky stranou ruchu velkoměsta a jakýchkoliv turistických atrakcí. Něco jako kdyby byl v Praze na Jižním městě. Navíc je zastrčen vzadu mezi ostatními stánky a já ho například našel až poté, co jsem se na něj zeptal v nedalekém papírnictví.

Největší slávu už má stánek zřetelně za sebou, i když na ocenění, které ho vyšvihlo do čela šesti tisíc singapurských kiosků s jídlem, jsou tu prý stále hrdí. Na stěnu si tu pověsili hned několik novinových článků popisujících jejich úspěch. A stále sem ještě občas chodí turisté, jako třeba právě teď mladý japonský pár, který se diví tomu, že tu neberou karty. „Cože, opravdu jen v hotovosti,“ ptá se nejistě zhruba dvacetiletý mladík lidí ve frontě a nakonec i s přítelkyní odchází. Je zvyklý platit v Singapuru vše kartou a tak u sebe nemá v hotovosti ani v přepočtu dvě stě korun na dvě jídla.

Michelinský průvodce, nejprestižnější gurmánské ocenění
Michelinův průvodce, který je vydáván v několika edicích, je dnes brán jako záruka kvality a jeho inspektoři udělují hvězdičky restauracím podle kvality. Inspekce jsou tajné, stejně jako jména a postupy inspektorů. Obvykle se uvádí, že v průvodci určeném původně pro motoristy byly restaurace s jednou hvězdou ty, kde se vyplatí zastavit, se dvěma hvězdami ty, kam se vyplatí zajet, a se třemi ty, kam se vyplatí udělat samostatný výlet. Dnes hvězdy označují mimořádnou kvalitu jídla. Kritici průvodci vytýkají, že v jeho seznamu jsou většinou nejdražší snobské restaurace.

Frontu tvoří šest lidí, většinou místních, z nichž někteří sem chodí pravidelně. Doba, kdy se tu stálo na jídlo dvě hodiny, je už zřejmě dávno pryč, i když majitel Tang Chay Seng a jeho dva pomocníci se stále mají co otáčet. „Jídlo je tu dobré,“ tvrdí dvě místní Číňanky a nechápou, proč se na to ptám. Proto sem chodí. Mimochodem, majitel stánku od té doby, co předloni dostal michelinskou hvězdu, trochu podražil. Vepřové s nudlemi nebo rýží a vývarem tu stojí zhruba sto korun. Jinde, včetně některých míst v centru města, se dá sehnat o třetinu levněji a je podle mě také mnohem chutnější. A asi proto před těmito jinými stánky občas stojí ve frontách desítky lidí.

Další stánek s michelinskou hvězdou je ve čtvrti označované jako „Čínské město“. Vlastně to už není stánek, jeho majitel Chan Hon Meng se přesunul z prvního patra obchodního domu, kde jsou soustředěny stánky s jídlem, přes ulici. Do fakticky kamenné prodejny, která je stánkem jen napůl, a to přesto, že je stále známý pod značkou „stánkař Chan“. Také on má jídlo o trošku dražší než jeho konkurenti se stejným sortimentem, i když šedesát pět korun je pořád nejnižší cena za „michelinské“ jídlo kdekoliv na světě. V případě Chan Hon Menga za tyto peníze dostanete kuře v sójové omáčce s rýží či nudlemi, pečlivě marinované a upečené, byť občas s troškou krve. Kuře prý stále osobně nakládá Chan a vstává kvůli tomu brzy ráno, ale s jeho dokončením personál zřejmě někdy příliš spěchá.

Chan na rozdíl od Tanga ochoten více mluvil s médii a využil jejich reklamy pro rozšíření svého byznysu. Hned po udělení michelinské hvězdy v roce 2016 zvýšil podle svých slov prodej kuřat trojnásobně. Pak se přestěhoval do této prodejny a zároveň si otevřel další dvě pobočky a ve spolupráci se singapurskou firmou Hersing Culinary rozjel frančízy i v Thajsku a Indonésii. Momentálně Chan Hon Meng shání pomocný personál do svých restaurací, ale prý jen kvalitní lidi. Na jeho kuře se stále stojí fronta, i když menší než dříve. Restaurace ale teď tak trochu připomíná závodní jídelnu s tácy a zajímavý je také průchod na záchod, který se kříží s cestou umytého nádobí do kuchyně.

Ocenění jídelních stánků michelinskou hvězdou je unikátem. Kromě dvou výše zmíněných zařízení v Singapuru toho dosáhl ještě stánek Jay Faiové v thajské metropoli Bangkoku. Kritici ale namítají, že nejde o skutečný stánek, ale fakticky o malou restauraci. A také že jídlo Jay Fiové, která je známá také tím, že na ochranu před prskajícím olejem při smažení nosí lyžařské brýle, není právě levné a nejde srovnávat s pouličním občerstvením. Jak poznamenává britský deník The Gardian, za krabí omeletu chce v přepočtu téměř 600 korun.

Organizátoři udělování michelinských hvězd se ale hájí tím, že na rozdíl od jiných zemí nemohli v Thajsku řádně ocenit pouliční stánky. Důvodem je to, že jejich majitelé se s podniky často pohybují po ulicích a nejsou na jednom místě, takže by bylo těžké oceněný stánek najít. „Oceňovali jsme jen restaurace s „fyzickou adresou“, uvedli. V Singapuru je pohyb stánkařů po ulici zakázaný a už léta jsou nuceně soustředěni v takzvaných food courtech, něco jako jídelních dvorech. Jde o místo, kde jsou často až desítky stánků s jídlem a stolečky a židličky pro zákazníky.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232