Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje pro prázdnou řeckou kasu. Země zažívá turistický boom, mohl by padnout letitý rekord

Naděje pro prázdnou řeckou kasu. Země zažívá turistický boom, mohl by padnout letitý rekord

Četné lety a hotely už jsou obsazené, první hosté přijíždějí. Řecko letos počítá s turistickým boomem, jaký země desítky let nezažila, píše agentura DPA.

Zatím je ještě v přístavu na řeckém ostrově Skopelos klid. Na vlnách se klidně houpou rybářské lodě, první turisté seženou místo v tavernách bez problému, hospodští servírují v dobré náladě rajčatový salát a sépie. Jde o klid před bouří: po rekordním roce 2016 s přibližně 27,5 milionu turistů se má v tomto roce počet návštěvníků dostat až na 30 milionů.

„Počkáme a uvidíme, sigá, sigá, pomalu, pomalu!“ volá mladý kuchař Rigas Gripiotis, přestože jeho optimismus prozrazuje široký úsměv. „Skopelos je trochu odlehlý, nejsme Mykonos nebo Santorini, kde se pořád něco děje,“ vysvětluje, proč je opatrný. Přesto spolu se svými třemi bratry doufá, že to bude skvělé léto. Jejich hospůdka Kymata přímo ve starém přístavu je čerstvě vymalovaná, vše je připraveno pro hosty.

Dimitris Skalidis, který provozuje tři hotely v rybářské osadě Tolo na Peloponésu, si pochybnosti nepřipouští. „Prožíváme turistický boom, jaký tu nebyl desítky let,“ říká nadšeně. „Máme skoro obsazeno a už přijímáme rezervace na rok 2018!“ Christos Pilatakis, ředitel hotelu na ostrově Rhodos, jeho slova potvrzuje: „Dokonce ještě v listopadu je v naší malé vísce Lindos obsazeno 60 procent pokojů.“

Do Helady to letos láká především německé turisty. Němci tvoří odjakživa největší skupinu zahraničních turistů v Řecku. Letos se má jejich počet zvýšit o další milion na tři miliony, odhaduje athénské ministerstvo pro turistiku. Velmi populární je Řecko i mezi Francouzi, Brity a Rakušany.

Země těží z různých faktorů: z nejisté bezpečnostní situace v jiných oblíbených turistických zemích jako jsou Turecko a Egypt, ale také z toho, že se za poslední dva roky uklidnila situace uvnitř samotného Řecka. „Od roku 2015 už se nekonají žádné stávky, které by stály za řeč, a atentáty tady nejsou vůbec - lidé se cítí bezpečně,“ říká Dimitris Skalidis.

Navíc po schválení smlouvy o uprchlících mezi Evropskou unií (EU) a Tureckem silně zeslábl příliv utečenců. Na obzvlášť zasažených ostrovech Lesbos a Chios se turistický ruch vzpamatovává jen pozvolna, ještě pořád jich tu totiž ve špatných podmínkách vytrvale čekají tisíce. Ale ostrov Kos znovu zaznamenává významný nárůst rezervací.

Peníze od turistů Řecko neustále ohrožené bankrotem velmi potřebuje. Turistické odvětví hospodařilo v roce 2016 s obratem kolem 13 miliard eur (346,7 miliardy Kč) - letos by to mohlo být o 50 procent více, domnívá se ministerstvo pro turistiku, které počítá i s významným nárůstem zaměstnanosti. I když jde do značné míry o sezonní pracovní místa, byla by to alespoň přechodná úleva pro zemi s nejvyšším podílem nezaměstnaných v EU - přes 23 procent.

Úplně bez mráčků ale nálada i tak není, protože i řecký turistický sektor zasáhla rozsáhlá úsporná opatření a zvyšování daní, které po vysoce zadlužené zemi požadují mezinárodní věřitelé. Třeba v hotelech se daň z přidané hodnoty zvedla ze 13 na 24 procent. „Abychom zůstali konkurenceschopní, nepromítneme tato navýšení a odvody do účtů hostů,“ říká Dimitris Skalidis.

Proč stát „hospodářskou lokomotivu“ jménem turistika zatížil, místo aby ji podpořil, tomu hoteliér nerozumí. Ale teď už na hloubání nezbývá čas, protože sezona začala - a i do Tola na Peloponéském poloostrově dorazili první z mnoha očekávaných turistů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1