Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nádherné a opomíjené Chalkidiki, pravý řecký ráj si s ostrovy nezadá

Nádherné a opomíjené Chalkidiki, pravý řecký ráj si s ostrovy nezadá

Řecko se řadí mezi nejpopulárnější destinace pro trávení letní dovolené. Na své si zde přijde opravdu každý. Řecko svým návštěvníkům nabízí krásné historické památky, divokou přírodu i průzračně čisté moře. A právě všechna tato lákadla naleznete na poloostrově Chalkidiki – pomyslném Poseidonově trojzubci ležícím v Egejském moři.

Poloostrov Chalkidiki se proslavil svými třemi prstovitými výběžky mířícími z pevniny do vod Egejského moře. Po právu se mu tak říká Poseidonův trojzubec. Chalkidiki je hojně vyhledávanou turistickou destinací a ročně ji navštíví tisíce nadšenců, kteří s chutí obdivují nádherné pláže, křišťálové moře, panenskou přírodu a atraktivní historické lokality. Chcete se o Chalkidiki dozvědět více?

Historie poloostrova

Na kouzelném řeckém poloostrově Chalkidiki se dle archeologických nálezů usadili lidé již před dvěma sty tisíci lety. Chalkidiki se skládá ze tří částí: Kassandry, Sitonie a Athosu. Hlavním lákadlem této oblasti jsou jistě písečné pláže s postupným vstupem do moře. Dáváte-li přednost lenošení na písečné pláži, vypravte se na poloostrovy Kassandra a Sitonie. Třetí cíp „trojzubce“ – Athos, je totiž obýván mnichy. Rozhodně se ale vyplatí zamířit i tam. Budou na vás čekat nádherné kláštery ve kterých se zastavil čas, a i když procházku v divoké přírodě si mohou dopřát pouze muži, a to jen na speciálně udělené povolení pro vstup do mnišského státu, většina letních návštěvníků má možnost tento unikát spatřit alespoň z výletních lodí.

Koupání, památky a lesy

Poloostrov Chalkidiki leží ve vnitrozemí a jeho příroda je dá se říci až panenská. Členité lesnaté kopce vybízejí návštěvníky k horským túrám. I zde si však můžete půjčit auto nebo skútr a krásy ostrova prozkoumat na vlastní pěst dle vašich preferencí a časových možností. Dáváte-li přednost odpočinku s knihou v ruce, můžete si najít své místečko na nádherných písečných plážích. Unavené tělo pak můžete zrelaxovat na Kassandře v termálních lázních Agia Paraskevi, které oplývají léčivou sirnou vodou.

Výlety po vlastní ose

Ocitnete-li se na Chalkidiki, nezapomeňte se pokochat krásami vesničky Ouranoupolis, známé též pod názvem „Nebeské město“, jejíž dominantou je strážní věž. Ouranopolis je zároveň pomyslnou vstupní branou Athosu, jak pro poutníky, tak pro lodní výlety kolem tohoto pozoruhodného místa.

Pokud se rozhodnete na Chalkidiki zavítat, určitě byste neměli vynechat návštěvu mohutného komplexu skalních věží známého pod názvem Meteora. Na vrcholcích pískovcových skal zde bylo postaveno 24 klášterů, které sloužily jako mnišská obydlí, dnes je však obydleno pouze šest z nich. Při návštěvách těchto pozoruhodných klášterů si můžete prohlédnout vzácné fresky a náboženské relikvie.

Tip: Objevte ta nejkrásnější místa!

Chystáte se navštívit Řecko a nevíte, kam přesně se vydat? Nechte se unést krásou oblíbených letovisek Chalkidik, jako jsou Hanioti, Polychrono a Sarti.

Hanioti

Letovisko rozkládající se na jihovýchodním pobřeží Kassandry. Je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci pro rodiny s dětmi. Ovšem líbit se zde bude i zamilovaným párům různých věkových kategorií. Romantické pláže, dlouhé procházky při západu slunce, k tomu vynikající tradiční kuchyně. Kdo by odolal?

Polychrono

Nachází se přibližně ve středu východní části poloostrova Kassandra. Toto městečko je vyloženě turistické místo s mnoha kavárničkami, hotely a restauracemi. Nechybí zde ani české restaurace s českým pivem. Pokud tedy na dovolené dostane chuť na klasické české jídlo, zavítejte na návštěvu do Polychrona.

Sarti

Toto letovisko objevíte na jihovýchodě poloostrova Sithonie. Horské hřebeny, statné borovice, bílé skály a křišťálově čisté moře s písčitými plážemi – to je řecké Sarti. Již dlouhá léta patří k nejvyhledávanějším místům na Chalkidiki. Na své si přijdou i milovníci vodní sportů, kteří si zde mohou užít vodní lyže, potápění, jízdu na kajacích či windsurfing.

Chcete se dozvědět více o Chalkidiki?

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1