Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nádherné a opomíjené Chalkidiki, pravý řecký ráj si s ostrovy nezadá

Nádherné a opomíjené Chalkidiki, pravý řecký ráj si s ostrovy nezadá

Řecko se řadí mezi nejpopulárnější destinace pro trávení letní dovolené. Na své si zde přijde opravdu každý. Řecko svým návštěvníkům nabízí krásné historické památky, divokou přírodu i průzračně čisté moře. A právě všechna tato lákadla naleznete na poloostrově Chalkidiki – pomyslném Poseidonově trojzubci ležícím v Egejském moři.

Poloostrov Chalkidiki se proslavil svými třemi prstovitými výběžky mířícími z pevniny do vod Egejského moře. Po právu se mu tak říká Poseidonův trojzubec. Chalkidiki je hojně vyhledávanou turistickou destinací a ročně ji navštíví tisíce nadšenců, kteří s chutí obdivují nádherné pláže, křišťálové moře, panenskou přírodu a atraktivní historické lokality. Chcete se o Chalkidiki dozvědět více?

Historie poloostrova

Na kouzelném řeckém poloostrově Chalkidiki se dle archeologických nálezů usadili lidé již před dvěma sty tisíci lety. Chalkidiki se skládá ze tří částí: Kassandry, Sitonie a Athosu. Hlavním lákadlem této oblasti jsou jistě písečné pláže s postupným vstupem do moře. Dáváte-li přednost lenošení na písečné pláži, vypravte se na poloostrovy Kassandra a Sitonie. Třetí cíp „trojzubce“ – Athos, je totiž obýván mnichy. Rozhodně se ale vyplatí zamířit i tam. Budou na vás čekat nádherné kláštery ve kterých se zastavil čas, a i když procházku v divoké přírodě si mohou dopřát pouze muži, a to jen na speciálně udělené povolení pro vstup do mnišského státu, většina letních návštěvníků má možnost tento unikát spatřit alespoň z výletních lodí.

Koupání, památky a lesy

Poloostrov Chalkidiki leží ve vnitrozemí a jeho příroda je dá se říci až panenská. Členité lesnaté kopce vybízejí návštěvníky k horským túrám. I zde si však můžete půjčit auto nebo skútr a krásy ostrova prozkoumat na vlastní pěst dle vašich preferencí a časových možností. Dáváte-li přednost odpočinku s knihou v ruce, můžete si najít své místečko na nádherných písečných plážích. Unavené tělo pak můžete zrelaxovat na Kassandře v termálních lázních Agia Paraskevi, které oplývají léčivou sirnou vodou.

Výlety po vlastní ose

Ocitnete-li se na Chalkidiki, nezapomeňte se pokochat krásami vesničky Ouranoupolis, známé též pod názvem „Nebeské město“, jejíž dominantou je strážní věž. Ouranopolis je zároveň pomyslnou vstupní branou Athosu, jak pro poutníky, tak pro lodní výlety kolem tohoto pozoruhodného místa.

Pokud se rozhodnete na Chalkidiki zavítat, určitě byste neměli vynechat návštěvu mohutného komplexu skalních věží známého pod názvem Meteora. Na vrcholcích pískovcových skal zde bylo postaveno 24 klášterů, které sloužily jako mnišská obydlí, dnes je však obydleno pouze šest z nich. Při návštěvách těchto pozoruhodných klášterů si můžete prohlédnout vzácné fresky a náboženské relikvie.

Tip: Objevte ta nejkrásnější místa!

Chystáte se navštívit Řecko a nevíte, kam přesně se vydat? Nechte se unést krásou oblíbených letovisek Chalkidik, jako jsou Hanioti, Polychrono a Sarti.

Hanioti

Letovisko rozkládající se na jihovýchodním pobřeží Kassandry. Je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci pro rodiny s dětmi. Ovšem líbit se zde bude i zamilovaným párům různých věkových kategorií. Romantické pláže, dlouhé procházky při západu slunce, k tomu vynikající tradiční kuchyně. Kdo by odolal?

Polychrono

Nachází se přibližně ve středu východní části poloostrova Kassandra. Toto městečko je vyloženě turistické místo s mnoha kavárničkami, hotely a restauracemi. Nechybí zde ani české restaurace s českým pivem. Pokud tedy na dovolené dostane chuť na klasické české jídlo, zavítejte na návštěvu do Polychrona.

Sarti

Toto letovisko objevíte na jihovýchodě poloostrova Sithonie. Horské hřebeny, statné borovice, bílé skály a křišťálově čisté moře s písčitými plážemi – to je řecké Sarti. Již dlouhá léta patří k nejvyhledávanějším místům na Chalkidiki. Na své si přijdou i milovníci vodní sportů, kteří si zde mohou užít vodní lyže, potápění, jízdu na kajacích či windsurfing.

Chcete se dozvědět více o Chalkidiki?

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1