Články odjinud

Nehostinný střed Austrálie: Rudá poušť kolem Uluru skrývá mnohá bohatství

Nehostinný střed Austrálie: Rudá poušť kolem Uluru skrývá mnohá bohatství

Původní Australané neboli Austrálci či Aboridžinci obývají dnes hlavně neúrodný vyschlý střed světadílu, který jim vláda navrátila. Vládne mu jejich posvátný pískovcový monolit Uluru, odnepaměti chráněný tisíci kilometrů pustiny před neuctivými zraky vetřelců. Dá se i v tomto rudém pouštním „Nic“ poznat a dovědět něco zajímavého?

Bílí přistěhovalci zpočátku hledali v centru světadílu velkou vodní plochu. První se o neexistenci australského vnitrozemského moře přesvědčil John McDouall Stuart, který v roce 1862 jako první běloch přešel Austrálii severojižním směrem. Vnitrozemské moře bylo tehdy už dávno vyschlé a zbyly po něm jen kostry sto milionů let starých ryb a velkých dravých kronosaurů. Schopného cestovatele připomíná kromě četných soch a infotabulí i jméno hlavní severojižní silnice Stuart Highway. Začíná na severu v Darwinu, končí na jihu v Port Augustě a my k ní vyjeli od východního pobřeží z města Townsville.

Po pár kilometrech od pobřeží na nás dýchl první závan srdce Austrálie, zvaného podle červené půdy Red Center. Ovanulo a ochromilo nás horko a sucho. Spolu s vyšperkovanými kabinami silničních vlaků se pustinou jako přízrak řítila rovná kvalitní asfaltka. Kolem ní se střídaly buš, polopoušť, řídké lesíky, poloholá prérie a vším probleskávala červená země. Z ní se do dálky táhly i záhadné široké přímé cesty protínající rovinu odnikud nikam – nouzové přistávací plochy pro letadla RFDS (Royal Flying Doctor Service). V roadhousech jsme zase viděli pokladničky s nápisem Hrdě podporujeme RFDS. Královští létající doktoři jsou totiž z velké části sponzorováni tisíci obyčejných dobrovolníků, a proto jsou jejich služby převážně zadarmo.

Létající doktoři

Až když jsme v jednom obchodě potkali Larissu, pochopili jsme: „Čtrnáct let jsme na našich pozemcích udržovali v provozuschopném stavu přistávací dráhu. Nikdy nebyla použita. Pak se jednoho dne oněch tisíc metrů stalo nejdůležitějšími metry naší farmy. Dcera se zranila na obličeji při těžkém pádu z kola a nikdo nevěděl, nejsou-li zasaženy oči. Doktor přiletěl se setměním, během patnácti minut nás naložil a vzlétl do nemocnice. Tam se ukázalo, že je vše v pořádku, a druhý den ráno jsme už byly doma.“

Proto v Cloncurry, kde tito doktoři vznikli, vedly naše kroky nejprve k jejich muzeu. Byly však Vánoce, a tedy zavřeno. Nešlo navštívit ani rádiovou školu v Mount Ise, jejíž činnost se rozvíjela souběžně s RFDS a ještě dnes umožňuje dětem z osamocených farem získat vzdělání. I ona vznikla v Cloncurry a i její základna se později přestěhovala do Mount Isy. Na rozdíl od dětí ale Létající doktoři prázdniny mít nemohou. V Mount Ise jsme se za nimi vydali.

Pokračování článku najdete na Reflex.cz

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.