Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nehostinný střed Austrálie: Rudá poušť kolem Uluru skrývá mnohá bohatství

Nehostinný střed Austrálie: Rudá poušť kolem Uluru skrývá mnohá bohatství

Původní Australané neboli Austrálci či Aboridžinci obývají dnes hlavně neúrodný vyschlý střed světadílu, který jim vláda navrátila. Vládne mu jejich posvátný pískovcový monolit Uluru, odnepaměti chráněný tisíci kilometrů pustiny před neuctivými zraky vetřelců. Dá se i v tomto rudém pouštním „Nic“ poznat a dovědět něco zajímavého?

Bílí přistěhovalci zpočátku hledali v centru světadílu velkou vodní plochu. První se o neexistenci australského vnitrozemského moře přesvědčil John McDouall Stuart, který v roce 1862 jako první běloch přešel Austrálii severojižním směrem. Vnitrozemské moře bylo tehdy už dávno vyschlé a zbyly po něm jen kostry sto milionů let starých ryb a velkých dravých kronosaurů. Schopného cestovatele připomíná kromě četných soch a infotabulí i jméno hlavní severojižní silnice Stuart Highway. Začíná na severu v Darwinu, končí na jihu v Port Augustě a my k ní vyjeli od východního pobřeží z města Townsville.

Po pár kilometrech od pobřeží na nás dýchl první závan srdce Austrálie, zvaného podle červené půdy Red Center. Ovanulo a ochromilo nás horko a sucho. Spolu s vyšperkovanými kabinami silničních vlaků se pustinou jako přízrak řítila rovná kvalitní asfaltka. Kolem ní se střídaly buš, polopoušť, řídké lesíky, poloholá prérie a vším probleskávala červená země. Z ní se do dálky táhly i záhadné široké přímé cesty protínající rovinu odnikud nikam – nouzové přistávací plochy pro letadla RFDS (Royal Flying Doctor Service). V roadhousech jsme zase viděli pokladničky s nápisem Hrdě podporujeme RFDS. Královští létající doktoři jsou totiž z velké části sponzorováni tisíci obyčejných dobrovolníků, a proto jsou jejich služby převážně zadarmo.

Létající doktoři

Až když jsme v jednom obchodě potkali Larissu, pochopili jsme: „Čtrnáct let jsme na našich pozemcích udržovali v provozuschopném stavu přistávací dráhu. Nikdy nebyla použita. Pak se jednoho dne oněch tisíc metrů stalo nejdůležitějšími metry naší farmy. Dcera se zranila na obličeji při těžkém pádu z kola a nikdo nevěděl, nejsou-li zasaženy oči. Doktor přiletěl se setměním, během patnácti minut nás naložil a vzlétl do nemocnice. Tam se ukázalo, že je vše v pořádku, a druhý den ráno jsme už byly doma.“

Proto v Cloncurry, kde tito doktoři vznikli, vedly naše kroky nejprve k jejich muzeu. Byly však Vánoce, a tedy zavřeno. Nešlo navštívit ani rádiovou školu v Mount Ise, jejíž činnost se rozvíjela souběžně s RFDS a ještě dnes umožňuje dětem z osamocených farem získat vzdělání. I ona vznikla v Cloncurry a i její základna se později přestěhovala do Mount Isy. Na rozdíl od dětí ale Létající doktoři prázdniny mít nemohou. V Mount Ise jsme se za nimi vydali.

Pokračování článku najdete na Reflex.cz

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1