Nejdražší města pro život: Žebříčku vévodí Asie a Evropa. Singapur vyhrál popáté v řadě | info.cz

Články odjinud

Nejdražší města pro život: Žebříčku vévodí Asie a Evropa. Singapur vyhrál popáté v řadě

Nejdražším městem pro život je letos už pátým rokem v řadě Singapur. O druhou a třetí příčku se dělí Curych a Paříž. Uvedla to v dnešní zprávě britská analytická společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), která hodnotila 160 míst ve 133 zemích. V první desítce nejdražších měst dominují místa v Evropě a v asijském Tichomoří.

Japonská města Tokio a Ósaku vyřadila z předních míst nízká inflace. Přitom ještě v roce 2013 byl život v Tokiu nejnákladnější. Za poslední rok se Tokio propadlo o sedm příček na 11. pozici. Do první desítky se dostalo Sydney, které se posunulo o čtyři příčky na desáté místo, a výše postoupily také Oslo, Ženeva, Curych a Kodaň.

Stěžejní příčinou těchto posunů je měnová fluktuace. Kvůli slabému dolaru není mezi prvními deseti žádné město USA. Nejvýše z nich je 13. New York a 14. Los Angeles, které se propadly z loňské deváté, respektive 11. pozice. Na rozdíl od dolaru, který vloni oslabil vůči všem deseti předním měnám, euro o 14 procent zpevnilo. Přesto je z eurozóny v první desítce jen Paříž, kde poměr ceny a hodnoty srovnatelný s jinými evropskými městy nabízí jen alkohol, tabák a doprava.

Jediným zástupcem Blízkého východu je mezi nejdražšími městy Tel Aviv. Zpráva upozorňuje na dopravu, která je tam o 79 procent dražší než v New Yorku. Přestože je Asie oblastí nejdražších míst na světě, jsou tam také některá z nejlevnějších - indické Béngalúru, Čennaí a Dillí a pákistánské Karáčí. Letos se k nim přidaly syrský Damašek a venezuelský Caracas.

Uvažujete nad dovolenou v Singapuru? Důvody, proč se vydat za exotikou, čtěte zde>>>

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud