Norský tahák na turisty u konce s dechem? Podle geologů se ikonická skála může zřítit a vyvolat obří vlnu

ekb

08. 08. 2017 • 00:16

Krásy skalního bloku, který se tyčí 604 metrů nad modrou hladinou Lysefjordu, obdivují tisíce turistů z celého světa. Geologové však varují, že se jeden z největších přírodních úkazů v Evropě může zřítit a způsobit záplavy. Norští odborníci proto minulou středu oznámili, že začnou půl metru široké trhlině ve skalním masivu věnovat mnohem víc pozornosti než dosud. Slavná turistická atrakce je totiž pod drobnohledem už od roku 1930, kdy se začaly objevovat obavy z jejího možného zhroucení.

Aby norští geologové zaměřili jakékoliv prohloubení praskliny hluboké několik metrů, naistalovali na obou stranách díry šrouby. V květnu letošního roku měření ukázala, že se mezera rozšířila o dva až tři milimetry, což je první zaznamenaná změna za posledních 22 let.

Odborníci se proto rozhodli, že pro sledování skalního masivu použijí víc moderních metod, jako je skenování z různých úhlů. Vědci také začnou Preikestolen snímat z helikoptéry, aby měli v ruce fotografie praskliny s vysokým rozlišením. Experti z jedné z norských univerzit zároveň vytvoří 3D model jeho povrchu, na základě kterého budou analyzovat stabilitu skalního bloku, známého také jako Kazatelna.

Kromě Preikestolenu budou vědci sledovat také 32 hor v okolí. „Jsme obzvlášť znepokojení horami, které se nacházejí nad fjordem a kde by se následkem zřízení mohly vytvořit vlny,“ říká podle serveru The Local norská výzkumná pracovnice Marina Böhmeová. Turistům, které slavný výběžek dlouhodobě láká v davech, do té doby nezbývá, než fotit o sto šest.

SDÍLET