Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Norský tahák na turisty u konce s dechem? Podle geologů se ikonická skála může zřítit a vyvolat obří vlnu

Norský tahák na turisty u konce s dechem? Podle geologů se ikonická skála může zřítit a vyvolat obří vlnu

Krásy skalního bloku, který se tyčí 604 metrů nad modrou hladinou Lysefjordu, obdivují tisíce turistů z celého světa. Geologové však varují, že se jeden z největších přírodních úkazů v Evropě může zřítit a způsobit záplavy. Norští odborníci proto minulou středu oznámili, že začnou půl metru široké trhlině ve skalním masivu věnovat mnohem víc pozornosti než dosud. Slavná turistická atrakce je totiž pod drobnohledem už od roku 1930, kdy se začaly objevovat obavy z jejího možného zhroucení.

Aby norští geologové zaměřili jakékoliv prohloubení praskliny hluboké několik metrů, naistalovali na obou stranách díry šrouby. V květnu letošního roku měření ukázala, že se mezera rozšířila o dva až tři milimetry, což je první zaznamenaná změna za posledních 22 let.

Odborníci se proto rozhodli, že pro sledování skalního masivu použijí víc moderních metod, jako je skenování z různých úhlů. Vědci také začnou Preikestolen snímat z helikoptéry, aby měli v ruce fotografie praskliny s vysokým rozlišením. Experti z jedné z norských univerzit zároveň vytvoří 3D model jeho povrchu, na základě kterého budou analyzovat stabilitu skalního bloku, známého také jako Kazatelna.

Kromě Preikestolenu budou vědci sledovat také 32 hor v okolí. „Jsme obzvlášť znepokojení horami, které se nacházejí nad fjordem a kde by se následkem zřízení mohly vytvořit vlny,“ říká podle serveru The Local norská výzkumná pracovnice Marina Böhmeová. Turistům, které slavný výběžek dlouhodobě láká v davech, do té doby nezbývá, než fotit o sto šest.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1