Oblíbený ráj turistů se uzavře. Borcay se mění v „odpadní jímku“ | info.cz

Články odjinud

Oblíbený ráj turistů se uzavře. Borcay se mění v „odpadní jímku“

Filipínský ostrov Boracay bude od 26. dubna na půl roku návštěvníkům uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Za bílými plážemi tohoto ostrova vyrazily loni dva miliony turistů. Filipíny patří mezi země, které nejvíce ovlivňují klimatické změny.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte při své návštěvě ostrova v únoru konstatoval, že Boracay se mění v „odpadní jímku“. Prezident také varoval, že budovy stavěné příliš blízko pobřeží mohou způsobit ekologickou katastrofu. Podle filipínského ministerstva životního prostředí nejsou ke kanalizaci připojeny téměř dvě stovky místních firem a kolem 4000 domácností, které odpad vyvádějí přímo do moře.

Rozhodnutí vyvolalo obavy u tisíců lidí, jimž na ostrově skýtá obživu turistický ruch. Na turistice závisí na 500 místních firem, které přinášejí roční příjem 1,07 miliardy dolarů (22,09 miliardy Kč), napsal zpravodajský server BBC. Filipínská vláda uvedla, že jim poskytne finanční pomoc.

Letecké společnosti dnes oznámily, že kvůli uzavření ostrova sníží počet letů na Boracay. Jonas Leones z ministerstva životního prostředí agentuře AFP minulý měsíc řekl, že ostrov by mohl vypadnout i z tras trajektů.

Některé odborníky nicméně uzavření ostrova o rozloze deset kilometrů čtverečních, který leží 300 kilometrů jižně od metropole Manily, překvapuje. Vláda zde totiž povolila macajskému gigantu Galaxy Entertainment stavbu kasina a hotelového komplexu za 500 milionů dolarů (přes 10,3 miliardy Kč), která má začít příští rok.

K podobnému kroku přistoupilo i Thajsko, jež na čtyři měsíce v roce turistům uzavře pověstnou zátoku na ostrově Pchi Pchi, odkud pocházejí nejznámější záběry z filmu Pláž.

„Ostrovy jsou křehké ekosystémy, které zkrátka nemohou zvládnout nápor tolika lidí, znečištění z lodí a plážových hotelů,“ řekl agentuře Reuters thajský odborník na mořskou biologii Tchon Tchamrongnavasavat. „Korálové útesy ničí oteplování moře a přelidnění. V některých případech je jedinou cestou k jejich uzdravení úplné uzavření daného místa,“ dodal. Oteplení moří a neřízená turistika způsobily podle něj poničení více než tří čtvrtin thajských korálových útesů.

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud