Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podzimní exotika: 5 tipů, kam vyrazit po prázdninách

Podzimní exotika: 5 tipů, kam vyrazit po prázdninách

Léto už je nejspíš definitivně za námi a vy už pokukujete, kam byste ještě mohli vyrazit? Říkat tomu můžeme třeba cestovatelský podzim a vězte, že dovolená v tomto období skýtá spoustu výhod. Tady jsou tipy, kde si vychutnat ideální počasí, památky bez front, obsluhu bez stresu a nákupy za skvělé ceny. Na Srí Lance, Madeiře nebo v Kanadě totiž podzimem sezona nekončí a tržnice jsou výletem do exotického světa vůní, chutí i nápadů, kam může zavítat opravdu každý.

SRÍ LANKA: MYSTICKÝ KOUT ASIE

Proč se vydávat na druhý konec světa a trávit hodiny v letadle, abyste viděli ostrovní stát v jihovýchodní Asii? Exotická Srí Lanka za tu trochu delší cestu v mracích stojí. A čím si vás získá? Největším bohatstvím chudé země jsou národní parky s labyrintem vodních toků a průzračnými lagunami, ale i slony a leopardy. Čajové plantáže, rybářské vesničky nebo večery s tradičním tancem vás pak přesunou do atmosféry, kterou svou milou povahou dotváří místní obyvatelé.

MALEDIVY: MALÁ ZEMĚ, VELKÉ DIVY

Exotická dovolená jako z dobrodružných románů. To jsou Maledivy. Jejich návštěva je sice finančně náročnější než cesta do Chorvatska, ale už dávno nejsou rajské ostrovy v Indickém oceánu jen výsadou bohatých. Nekonečné pláže vám dopřejí soukromí, potápět se můžete s 26 druhy žraloků či s mořskými želvami a ohřát se na slunci při stabilních teplotách okolo třicítky. To vše bez víz, povinného očkování a jiných povinností, které obvykle exotika vyžaduje.

KANADA: DOMOV JAVOROVÉHO SIRUPU

Kanada, země javorového listu, je po Ruské federaci druhou největší zemí světa, přesto si zachovává svůj osobitý ráz a pro Evropana zvláštní kouzlo. Její hlavní výsadou je ale právě díky velké rozloze rozmanitost. Ohromí vás polární záře, hluboká jezera, národní parky, přírodní rezervace, panenská příroda bez stop civilizace, ale i velkoměsta s nádechem Francie – Toronto, Ottawa nebo Montréal.

Další tipy čtěte na webu Blesk.cz.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1