Průzkum: Většina Čechů si před dovolenou smění peníze doma | info.cz

Články odjinud

Průzkum: Většina Čechů si před dovolenou smění peníze doma

Přestože Češi v tuzemsku místo hotovosti často používají platební kartu, když vyjíždějí do zahraničí, stále spoléhají na papírové peníze. Až šest z deseti Čechů si před cestou raději smění hotovost ještě v Česku. Nejčastěji si Češi směňují chorvatské kuny, vyplývá z průzkumu, který pro UniCredit Bank uskutečnila agentura Ipsos mezi 1050 respondenty.

V loňském roce Češi vyjeli na více než 4,9 milionu zahraničních cest, nejvíce do Chorvatska (850.000), Itálie (636.000) a na Slovensko (615.000). I v letošním roce se očekává, že si dovolenou u moře nenechají ujít miliony Čechů.

„Češi na svých zahraničních cestách stále nedají dopustit na hotovost. Šest z deseti Čechů si podle průzkumu smění peníze ještě doma a na dovolené platí hotově. Každoročně se připravujeme na nápor klientů. Ten je největší v průběhu letních měsíců, od června do srpna. Průměrná částka, kterou si klienti smění, je 5000 korun na dospělou osobu. Nejčastěji si Češi směňují chorvatské kuny a eura,“ uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Více než pětina oslovených Čechů využívá spíše platbu kartou, menší hotovost však smění doma. Ani ne desetina platí především kartou a z bankomatů vybírá, když potřebuje hotovost. Na sedm procent platí hotově a vybírá z lokálního bankomatu v zahraničí. Pouze šest procent Čechů na dovolené platí výlučně kartou.

Obliba placení kartou ale obecně roste. Podle Sdružení pro bankovní karty narostl počet transakcí v ČR v roce 2017 o 105,5 milionu. V zahraničí loni Češi uskutečnili téměř 75 milionů transakcí, což je o více než 22,5 milionu transakcí více než v roce 2016.

Obliba využívání bezkontaktních platebních karet v zahraničí u Čechů tak rapidně roste. „Během posledních pěti let jsme v UniCredit Bank zaznamenali 25procentní nárůst placení kartou v zahraničí. Za hranicemi nejčastěji Češi platí kartou za ubytování, dopravu a jídlo,“ uzavřel Plocek.

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Tipy na vhodnou cestu, ubytování i prověřené rady jak ušetřit najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud