Články odjinud

Restaurace, hotel, vysílač, rozhledna i symbol města Liberce. Tím vším je slavný Ještěd

Restaurace, hotel, vysílač, rozhledna i symbol města Liberce. Tím vším je slavný Ještěd

Tento takřka sto metrů vysoký rotační hyperboloid korunuje již déle než čtyři desetiletí nejvyšší horu stejnojmenného horského hřbetu. Bezesporu nejznámější moderní stavba severních Čech je i symbolem města Liberce.

Až do čtyřicátých let 19. století byl vrchol Ještědu téměř nedotčený, ale odedávna tam byly vztyčovány kříže, zpočátku dřevěné, v letech 1737–1812 dva kříže kamenné a potom opět jen kříže ze dřeva. Poslední, šest metrů vysoký kříž, byl slavnostně vztyčen nad Libercem 1. června 1990. Od roku 1844 začali manželé Haslerovi z Hanychova vynášet na ještědský vrchol jídlo a pití.

O tři roky později tam postavil lesník Hebelt dřevěný srub, který si Haslerovi pronajali. Chata brzy vyhořela, ale trpělivá paní Haslerová vybudovala pro návštěvníky nový přístřešek, sestavený z okolních balvanů. Návštěv začalo přibývat, a když byla roku 1867 dokončena silnice z Liberce do Podještědí, postavili Haslerovi bytelnější chatu i s možností ubytování turistů. Tu koupil počátkem 20. století „Horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory“, který tam postavil novou mohutnou chatu, spíš horský hotel s vysokou věží. Ten tvořil dominantu Ještědu až do 31. ledna 1963, kdy v noci vyhořel. Hlavním architektem nové stavby byl doc. ing. arch. Karel Hubáček, který za svůj návrh obdržel prestižní ceny a roku 2001 medaili za zásluhy druhého stupně udělenou prezidentem republiky Václavem Havlem.

Hora i její „stříbrná stavba“ jsou viditelné z dálky mnoha desítek kilometrů. Z jižních svahů stékají vody do Severního moře, vody ze severních strání končí svou pouť v Baltském moři. Ještědský hřbet od sebe odděloval dva světy – čilý průmyslový kraj na severu v povodí řeky Nisy s převážně německým obyvatelstvem od zemědělského jihu, kde žili v malebném, jazykově a kulturně svébytném Podještědí lidé české národnosti.

Další články čtěte na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud