Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Restaurace, hotel, vysílač, rozhledna i symbol města Liberce. Tím vším je slavný Ještěd

Restaurace, hotel, vysílač, rozhledna i symbol města Liberce. Tím vším je slavný Ještěd

Tento takřka sto metrů vysoký rotační hyperboloid korunuje již déle než čtyři desetiletí nejvyšší horu stejnojmenného horského hřbetu. Bezesporu nejznámější moderní stavba severních Čech je i symbolem města Liberce.

Až do čtyřicátých let 19. století byl vrchol Ještědu téměř nedotčený, ale odedávna tam byly vztyčovány kříže, zpočátku dřevěné, v letech 1737–1812 dva kříže kamenné a potom opět jen kříže ze dřeva. Poslední, šest metrů vysoký kříž, byl slavnostně vztyčen nad Libercem 1. června 1990. Od roku 1844 začali manželé Haslerovi z Hanychova vynášet na ještědský vrchol jídlo a pití.

O tři roky později tam postavil lesník Hebelt dřevěný srub, který si Haslerovi pronajali. Chata brzy vyhořela, ale trpělivá paní Haslerová vybudovala pro návštěvníky nový přístřešek, sestavený z okolních balvanů. Návštěv začalo přibývat, a když byla roku 1867 dokončena silnice z Liberce do Podještědí, postavili Haslerovi bytelnější chatu i s možností ubytování turistů. Tu koupil počátkem 20. století „Horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory“, který tam postavil novou mohutnou chatu, spíš horský hotel s vysokou věží. Ten tvořil dominantu Ještědu až do 31. ledna 1963, kdy v noci vyhořel. Hlavním architektem nové stavby byl doc. ing. arch. Karel Hubáček, který za svůj návrh obdržel prestižní ceny a roku 2001 medaili za zásluhy druhého stupně udělenou prezidentem republiky Václavem Havlem.

Hora i její „stříbrná stavba“ jsou viditelné z dálky mnoha desítek kilometrů. Z jižních svahů stékají vody do Severního moře, vody ze severních strání končí svou pouť v Baltském moři. Ještědský hřbet od sebe odděloval dva světy – čilý průmyslový kraj na severu v povodí řeky Nisy s převážně německým obyvatelstvem od zemědělského jihu, kde žili v malebném, jazykově a kulturně svébytném Podještědí lidé české národnosti.

Další články čtěte na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1