Retro dovolená: Kam jsme jezdili za 'totáče' a co si tam lze užít dnes? | info.cz

Články odjinud

Retro dovolená: Kam jsme jezdili za 'totáče' a co si tam lze užít dnes?

Kam jsme mohli za totáče? Se zavařeným vepřovým do Jugošky, k Balatonu nebo Rumunska. Dříve pro nás tahle místa byla z nouze ctnost, a po revoluci v roce 1989 dokonce opovrženíhodná nuda. Ale! Retro je v módě a nostalgie nás znovu vede na bulharské pláže nebo ke studenému moři do Německa. A vůbec to tu není špatné!

Bulharsko – socialistický adrenalin ve vlnách

Zahraniční dovolená a k tomu ještě letecky byla pro většinu lidí za socialismu tak vzácná jako dneska pro běžného smrtelníka cesta na Antarktidu. Kdo nasedl do letounu TU-154 a vydal se válet na Zlaté písky nebo Slunečné pobřeží, byl pro ostatní lidi v dosahu padesáti kilometrů ještě dlouho king. Všichni ostatní totiž jezdili hezky natěžko dýchavičným trabantem nebo wartburgem. I když to v Bulharsku nebylo s hygienou nijak slavné, lidé se tu vždy dožívali vysokého věku. Možná proto, že každodenně konzumují jogurty se živými kulturami, které objevili. Dnes obliba dovolené na plážích Černého moře opět stoupá. Nejen kvůli příznivým cenám, ale i díky potápění, za kterým se jinak jezdí na slavnější a dražší místa. Vraky vojenských plachetních lodí lemují celé bulharské pobřeží.

Jugoslávie – pozitiva a sociální jistoty

Jadran Čechům vždy voněl tak trochu zápaďácky. Byl pomyslnou cestovatelskou metou a zároveň skulinou, kudy se z totality prchalo autobusem MHD přes Vídeň pryč. Proto bylo už malým vítězstvím získat výjezdní doložku. Oblíbený byl i směnný obchod, který tu kvetl. Jugoslávci například milovali české ručníky a měnili je za olivový olej nebo Podravku. Lidé si za dináry kupovali zlato či koňak a pak je pašovali přes hranice v podprsence nebo v rezervě auta. Kdo neskončil na Makarské, mířil třeba na Hvar či na Korčulu. Dnes ale lidé objevují i další ráje, jako je třeba Šoltu, Vis nebo Lastovo. Ostrov Lastovo je druhé místo na světě, které nejméně znečišťuje světelný smog.

Na naháče do NDR

Teplota vody sice v Baltu jen málokdy přesáhla dvacet stupňů, přesto se na podnikové rekreace od ROH stály fronty. Na větrných písečných plážích se našincům rozšířily zorničky jako málokde. Nudistické koupání bylo totiž u východních Němců velmi oblíbené. Dnes Rujana rozhodně nepatří k levným letoviskům, přesto sem míří davy. Především ti, kteří se rádi prohánějí po vodní hladině. Kiteboarding je tady přímo vyhlášený. Vzduchem stále jako za starých časů voní smažené rybí pochoutky a pláže zdobí pověstné proutěné plážové koše. Raritou je také prosklená svatební síň, která vyrostla uprostřed písečných dun a připomíná vesmírnou loď mimozemské civilizace.

Pokračování článku najdete na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Tipy na vhodnou cestu, ubytování i prověřené rady jak ušetřit najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud