Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdové turistům postaví království luxusu na moři. Odpustí si zákaz alkoholu a opalování jen pod šátkem?

Saúdové turistům postaví království luxusu na moři. Odpustí si zákaz alkoholu a opalování jen pod šátkem?

Koho už nudí ostrovy v Karibiku nebo léto na pláži v Chorvatsku, může se začít těšit na nový turistický rezort, který nabídne něco navíc. Saúdové totiž plánují vybudovat na ostrovech v Rudém moři luxusní pláže a hotely. Kromě špičkového ubytování, ale chtějí návštěvníkům nabídnout také exkurze ke korálovým útesům, sopkám a výlety k památkám UNESCO. Výstavba má začít za dva roky, zatím ale není jasné, zda i na ostrovech budou platit pro turisty tak přísná pravidla jako na pevnině Saúdské Arábie.

Saúdové chtějí novou výstavbou přilákat místní i zahraniční hosty. Mnohé by ale mohla odradit pravidla, která se musejí v konzervativním království dodržovat. Ženy by měly například na veřejnosti nosit abáju, což je oděv muslimek, který dosahuje až k zemi.

Ženy vyznávající islám by navíc abáju měly doplnit i šátkem. Mezi dalšími omezeními namátkou najdou zákaz řízení, podobně jako široce platný zákaz pití alkoholu nebo absenci kin a divadel. Není ale jisté, zda by podobné restrikce zavedli Saúdové i v nových rezortech na ostrovech.

Luxusní hotely se budou nacházet na atolech, které jsou od pevniny vzdálené asi 200 kilometrů. Celý projekt je zatím jen v plánech, s budování by se ale mělo začít v roce 2019. Jako první vznikne nové letiště. Rezorty na padesáti ostrovech by měly být hotové do roku 2022.

Podle BBC musí Saúdové hledat nové příjmy do rozpočtu, protože cena nafty klesá. Přestože země má každoročně dobré příjmy díky tisícům poutníků do Mekky, rozhodl se následník trůnu vsadit na koncept luxusních rezortů na ostrovech. Mohammed bin Salmán se stal oficiálním korunním princem země v červnu letošního roku a právě on je hlavou projektu Vision 2030, který chce rozvíjet turistický ruch v zemi.

Už nyní je jasné, že Saúdové chtějí cestovatele kromě luxusu lákat i na nevšední zážitky. Mezi nabízené atrakce mají patřit korálové útesy, spící vulkány a přírodní rezervace s unikátními druhy zvířat jako Levhart arabský a vzácnými druhy ptáků.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1