Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenská cestovka přišla se šíleným nápadem: Počněte na našem zájezdu a vrátíme vám peníze

Slovenská cestovka přišla se šíleným nápadem:  Počněte na našem zájezdu a vrátíme vám peníze

Jedete s partnerkou na romantickou dovolenou a cestovní kancelář vám celý pobyt ještě zaplatí. S takovou lákavou nabídkou přišla jedna slovenská cestovní kancelář. Akce má ale háček: Žena musí během dovolené otěhotnět.

„Nápad vznikl spontánně v našem mladém marketingovém týmu. Navzdory pozici na trhu a pětadvacetileté historii je BUBO stále mladá cestovní kancelář. Management firmy tvoří lidé mezi 35 a 45 lety a chtěli jsme kampaní potvrdit naši pozici cool firmy mezi mladými (a nejen mezi nimi). Všichni už máme děti a zjišťujeme, že cestovat s nimi je ta nejkrásnější věc na světě. A když se to všechno spojilo, vznikla tato kampaň,“ cituje server MediaHub Jozefa Zelizňáka z cestovní kanceláře.

Podmínky akce Cestujte a množte sa! jsou jasné. Pokud pár na dovolené počne dítě, proplatí cestovka ženě cenu zájezdu. Že otěhotněla skutečně během pobytu, musí potvrdit gynekolog. Podle Zelizňáka je jedním z cílů podpořit demografický vývoj na Slovensku.

Kampaň odstartovala 5. května a zákazníci ji budou moci využít až do 8. června. Dozvídat se o ní budou z internetových portálů, novin nebo časopisů. Už nyní má ale slušný zásah.

„Virální kampaní jsme zasáhli téměř 400 000 lidí, kteří si v komentářích domlouvali svatební cestu, plánovali další děti a zaznamenali jsme i kuriozity typu: Chci jít do Patagonie. Hledám partnera, jenž se přidá,“ tvrdí Zelizňák a dodává, že ohlasy zaznamenali i z Česka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1