Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šok z brexitu a slabá libra mají i pozitiva. Do Británie jezdí mnohem víc turistů

Šok z brexitu a slabá libra mají i pozitiva. Do Británie jezdí mnohem víc turistů

Slabá libra po loňském červnovém referendu o vystoupení Británie z Evropské unie nadále přitahuje do Spojeného království zvýšené počty návštěvníků. Počet zahraničních turistů v zemi za první čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání o 18 procent na 2,73 milionu, uvedl minulý týden britský statistický úřad.

Libra hned po referendu spadla o zhruba 12 procent vůči dolaru a o devět procent proti euru. Letos zůstává britská měna stále slabá a po dočasném dubnovém oživení ztrácí k dolaru v porovnání s úrovní před referendem stále asi 13 procent, uvedla agentura Bloomberg.

Slabá libra Britům zvyšuje náklady na dovoz a na cesty do zahraničí. Cizinu navštívilo v prvním čtvrtletí o jedno procento Britů více než o rok dříve, uvedl úřad.

720p 480p 360p 240p

Británie zažívala příliv zahraničních turistů hned po referendu, v červenci se počet těchto návštěvníků zvýšil o 18 procent. Experti oslovení BBC tehdy varovali, že zvýšený turistický zájem nemusí trvat dlouho a že vystoupení země z EU návštěvníky od cest do Británie v dlouhodobějším horizontu naopak odradí.

Za celý loňský rok navštívilo Británii rekordních 37,3 milionu turistů, o tři procenta více než předloni. Jejich úhrnné výdaje zůstaly beze změny na 22,2 miliardy liber (684 miliard Kč). Cestovní ruch je v Británii podle BBC třetím největším zdrojem pracovních míst.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1