Články odjinud

Tonle Sap: Dřevěné chýše na vlnách jezera, které jsou zapsány na seznamu UNESCO

Tonle Sap: Dřevěné chýše na vlnách jezera, které jsou zapsány na seznamu UNESCO

Jezero Tonle Sap, rozprostírající se uprostřed Kambodže, není jen tak obyčejné, je to propojený systém jezera a několika řek. Jako největší sladkovodní nádrž jihovýchodní Asie je důležitým zdrojem ryb pro Kambodžu, ale i zajímavým ekosystémem, který byl v roce 1997 zapsán do seznamu přírodních památek UNESCO.

Jeho velikost se v průběhu roku několikanásobně mění, podle toho, je-li období sucha nebo monzunových dešťů. Po většinu roku je jezero poměrně malé: má rozlohu kolem 2500 km2 a je asi metr hluboké. Během období dešťů, tedy od června do konce října, však „nabobtná“ až na 16 000 km2 plochy a devět metrů hloubky. Zajímavé je, že kromě velikosti se v období dešťů změní i směr toku vody – z jihu na sever.

Tonle Sap je vzdáleno asi patnáct kilometrů jižně od města Siěm Réab, turistického střediska a vstupní brány do světoznámé chrámové oblasti Angkor. Většina návštěvníků tedy směřuje na sever, do kamenných chrámových komplexů, a jezero tak zatím není v obležení turistů. Je však otázkou času, než se příchozí pohledem na starobylé chrámy přesytí a začnou objevovat další, relativně dostupné a nadmíru zajímavé oblasti v okolí.

Jezero Tonle Sap je totiž pozoruhodné nejen coby ekoklenot, ale také svými plovoucími vesnicemi – osadami hausbótů s khmerskými či vietnamskými obyvateli, kteří na vlnách jezera žijí v pohupujících se dřevěných chýších. V plovoucích osadách je vše, co byste v „obyčejné“ vesnici mohli hledat: obchody, škola, kostel, ale i něco navíc – například basketbalová hala nebo malá zoologická zahrada se zubícími se krokodýly. Vše se samozřejmě kolébá v pozvolném rytmu Tonle Sap. Vodovod a kanalizaci tu mají vyřešeny přirozenou cestou, další inženýrské sítě, konkrétně elektřinu, si však musí pravidelně dovážet z pevniny ve formě autobaterií.

Rozvíjející se turismus již stačil vtisknout svůj punc do denního běhu vesnic. Turisté, projíždějící na výletních lodích mezi obydlími, na doporučení průvodce zastaví v místním „supermarketu“, kde nakoupí školní potřeby, aby mohli obdarovat děti v nedaleké škole. Nejsem si jist, zda si školáci pastelky a sešity vůbec vybalí, nebo je učitel vrátí nepoužité do obchodu, kde ty samé znovu nakoupí další filantropové. Podobný systém jsem na vlastní oči viděl v mnoha zemích Afriky a mám obavy, že tento způsob „recyklace“ nachází uplatnění i zde.

Malé děti ve vesnicích jezera Tonle Sap umí dříve plavat než chodit. Po hladině jezera kličkují v malých umělohmotných lavórech, v rukou drží hady a na turisty pokřikují „vandola, vandola“ – zřejmě první anglické sousloví („one dollar“), jemuž je rodiče naučí, aby mohly od soucitných turistů žadonit tvrdou měnu a přilepšit tak rodinnému rozpočtu.

Více fotografií jezera Tonle Sap od autora František Štaud najdete na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud