Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turisti se do Chorvatska hrnou ve velkém, nemá je ale kdo obsluhovat. Zemi chybí tisíce pracovníků

Turisti se do Chorvatska hrnou ve velkém, nemá je ale kdo obsluhovat. Zemi chybí tisíce pracovníků

Chorvatsko zažívá další úspěšnou turistickou sezonu. Sektoru cestovního ruchu ale v nejvyhledávanější zahraniční destinaci českých turistů chybí minimálně 2700 pracovníků. Za nedostatek mohou nízké mzdy, špatné pracovní podmínky a také omezení pro počty zahraničních zaměstnanců. S informací o rozsahu problému přišly v červnu chorvatské odbory.

Podle předsedy odborové organizace pro turismus a služby Eduarda Andriče ale může být reálný počet chybějících zaměstnanců mnohem vyšší, protože zaměstnavatelé tento problém často nenahlásí. Andrić vidí za nedostatkem zejména mizerné pracovní podmínky v odvětví.

„Důvodem, který zdůrazňuji už léta, jsou relativně nízké mzdy. Za průměrem zaostávají o 17 až 20 procent,“ řekl Andrić Balkánské společnosti investigativních reportérů (BIRN). „Navíc, i přes rekordní růst sektoru z posledních let a všechny učiněné investice se místo zvýšení počtu osob zaměstnaných v turistickém ruchu na plný úvazek jejich počet neustále snižuje. Zato počet sezonních pracovníků narůstá,“ citoval Andriče server BalkanInsight.

Špatné pracovní podmínky podle něj odrazují lidi od kariéry v turismu a mnoho lidí s touto středoškolskou specializací od studií odchází do jiných oborů. Andrić připouští, že situace se zlepšila například co se týče ubytování pro zaměstnance, stále však zůstává problém v tom, že turistické služby mohou lidi živit jen šest měsíců v roce.

Za prvních sedm měsíců letošního roku zaznamenalo Chorvatsko více než desetiprocentní meziroční nárůst počtu návštěvníků. Sektor přímo či nepřímo zaměstnává na 150 000 osob a na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) se podílí 18 procenty, což je nejvíce v Evropě.

Chorvatsko zůstává také nejoblíbenější zahraniční destinací českých cestovatelů, s níž se může měřit pouze Slovensko a Itálie. Česká Asociace cestovních kanceláří v červnu odhadla, že k pobřeží Jadranu letos zamíří až 850 000 Čechů, což by bylo o 130 000 více než před dvěma lety.

Chorvatská hospodářská komora nedávno navrhla jako řešení aktuálního nedostatku osvojení slovinského modelu, který spočívá v přijetí většího počtu zahraničních sezonních pracovníků. Ti by mohli být zaměstnáni pouze na pozicích, o které nikdo z domácích nejeví zájem.

Na rok 2017 vydala chorvatská vláda jen 175 povolení pro zahraniční pracovníky v turismu a hospodářská komora se domnívá, že kvóty je potřeba zpružnit. Někteří experti vidí potenciál v sousední Bosně, kde je vysoká nezaměstnanost. Podle Andriče by ale tito lidé našli lépe ohodnocené sezonní práce jinde v Evropské unii.

S tím souhlasí i bývalý chorvatský ministr hospodářství Davor Štern. Deníku Večernji list řekl, že stát by nízké stavy mohl doplnit vydáním pracovních povolení pro občany zemí, jako jsou například Filipíny, kteří by byli ochotni pracovat za minimální mzdu kolem 350 eur (9150 Kč).

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1