Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turisty neodradí zima ani terorismus. 5 destinací, které zaznamenaly nejstrmější nárůst zájmu

Turisty neodradí zima ani terorismus. 5 destinací, které zaznamenaly nejstrmější nárůst zájmu

Podle nejnovějšího barometru Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) vyplývá, že lidé mají stále větší zájem o cestování za hranice. Jen během prvních čtyř měsíců letošního roku vycestovalo za hranice 369 milionů turistů, což je o 21 milionů více než ve stejném období loňského roku. Podle serveru CNN růst cestovního ruchu překvapivě nezasáhl ani země, na jejichž území došlo k teroristickým útokům nebo jiným nepokojům. Těchto pět zaznamenalo největší nárůst v zájmu turistů.

Palestina

Za první čtyři měsíce roku území navštívilo o téměř 58 procent víc lidí než ve stejném období v loňském roce. Právě loni se do těchto končin vydalo na 400 tisíc turistů. Palestina sice dlouhodobě usiluje o samostatnost, její samospráva sídlící ve městě Ramalláh je ale zatím jen autonomní součástí Izraele. Země se neustále potýká s nízkým životním standardem a aktivitami nejrůznějších teroristických skupin. 

Egypt

Ač se zdá, že egyptské pláže po teroristických útocích znovu ve švech praskat nebudou, lákají znovu čím dál tím víc lidí. Návštěvnost Egypta se oproti loňsku zvýšila o neuvěřitelných 54 procent na 4,3 milionu lidí. Příjmy z turistky vzrostly od začátku roku o 170 %. Počet návštěvníků je však stále hluboko pod údajem z roku 2010, kdy Egypt navštívilo 14,7 milionu turistů.

Severní Mariany

Turisté se také zaměřili na malebné ostrovy lemované korálovými útesy v západní části Tichého oceánu. Severní Mariany, které spadají pod správu Spojených států, letos hostily o 37 procent víc lidí, než loni.

Island

Pozadu nezůstává ani takzvaná země ohně a ledu. Island přivítal o necelých 35 procent turistů více než loni touto dobou. Za celý loňský rok navštívilo ostrov na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu 1,8 milionu lidí.

Tunisko

Druhou severoafrickou zemí, která zaujímá první příčky žebříčku, je Tunisko. Zájem o zemi, která je od italské Sicílie vzdálená pouhých 150 kilometrů, od loňska vzrostl o víc než 32 procent. Právě v roce 2016 ji navštívilo 5,7 milionu turistů.

Počet návštěvníků je však stále hluboko pod údajem z roku 2010, kdy Egypt navštívilo 14,7 milionu turistů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1