Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V šatně Vracovjanek aneb Na Kyjovsko za krásou tradičních lidových krojů

V šatně Vracovjanek aneb Na Kyjovsko za krásou tradičních lidových krojů

Když potěžkáte pět naškrobených suknic, které oblékají ženy ve slováckém Vracově, napadne vás, kde se inspirovali autoři posilovacích atletických vest. Umění je ovšem dávný lidový oděv ušít, nosit a také udržovat. Naštěstí jsou mezi námi ještě pořád lidé, kteří vědí, jak na to.

Mezi lidovými kroji na Kyjovsku je ten vracovský prý naprosto ojedinělý. Vracovjanky si ovšem kvůli němu musejí leccos vytrpět. Je poledne a pomalu se blíží začátek hodového průvodu. Nejvyšší čas začít se oblékat. A tak vstupme do jedné z místností, kde se právě začíná strojit. Nemít kroj, jste společensky vyřízení. „Kroj a kolo tady má každý,“ řekl nám starosta Ladislav Šmýd.

Vypadá to tady jako divadelní šatna. Na dlouhé tyči je připravena většina toho, co si vracovská žena na sebe navlékne. Zbytek leží narovnán na posteli. Na tělo přijde rubaška s volány. To aby nebylo vidět podvazky. Přes hlavu pět suknic. Nejsou ledasjaké. Jsou plátěné či z bílého šifonu a zadní část je pořádně naškrobená. Udělat to každý neumí. Když je na sebe vezmete, jsou to dvě až tři kila. Teprve pak přijde svrchní sukně – pruhovaná kanafaska a bělostná zástěra či fěrtoch s drobnými červenými růžičkami.

Horní oděv tvoří zejména obrovské vyduté rukávce, které se vespod pod paží uvazují. Pokud se vám během dne zašpiní, tak to nepřepírejte, nýbrž zakřídujte, jinak porušíte naškrobení. Pak už přijde svrchní zelená kordulka, která se zapíná na šest knoflíků. Zbytek tvoří hnědé či černé punčocháče a vysoké šněrovací boty.

Vše je přesně dáno. Počáteční podmínky jsou pro všechny stejné. Záleží pak už jenom na ženě, jak v tom umí chodit.

Mužský kroj: pohodlnější a levnější

Čtyřiasedmdesátiletá Marie Šestáková je odborník na slovo vzatý. Dodnes kroje šije a také připravuje. „Po vyprání se suknice namočí do pšeničného či kukuřičného škrobu, nechá uležet a pak se kulmou vysuší, takže vzniknou potřebné faldy. Když si Vracovjanka svých pět či dokonce šest suknic oblékne, měly by být všechny vidět...“ Každopádně si už takhle vystrojená volně nesedne. Leda na stoličku anebo na židli jako námořník – opěradlem k hrudi, aby sukně vzadu volně splývaly. Na hlavu ještě patří červený a velký turecký šátek. Uvázat ho není snadné a málokterá žena to zvládne sama. Pokud nemáte nikoho, kdo by to udělal, lze zajít do kulturního domu, kde to zvládnou odbornice.

Článek pokračuje na Reflex.cz

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1