Za původními obyvateli USA: Tajemná města zmizelých národů | info.cz

Články odjinud

Za původními obyvateli USA: Tajemná města zmizelých národů

Oblast Four Corners byla odpradávna křižovatkou indiánských národů a své stopy tu zanechalo několik prastarých kultur: Anasaziové, Sinaguové, Cohoninové a Hohokamové. Změny přírodních podmínek a zvýšená tektonická aktivita je přinutily opustit předcházející sídla.

Dnes na těchto místech nacházíme impozantní ruiny, jež nám nabízejí možnost nahlédnout až dva tisíce let zpět do života předků dnešních kmenů Hopiů, Zuniů nebo Utů.

Chaco – Krásné sídlo

Dlouhá a prašná je cesta ke Krásnému sídlu, dalo by se říct. Ano, komplex opuštěných obydlí zvaný Chaco, tedy Národní historický park kultury Chaco, je zastrčen hluboko v poušti a vede k němu jen uježděná stezka v prachu a písku. Stojí ale za to podniknout několikahodinovou výpravu, stranou od hlavních silnic a vystoupit v rozpálené pustině z auta pokrytého vrstvou prachu.

Komplex staveb pueblanských předků je nejrozsáhlejší předkolumbovské město v Severní Americe – v celém mělkém kaňonu bylo napočítáno více než tři tisíce obydlí a osad. Dnes jsou všechny již opuštěné a i říčka, která kde kdysi protékala, je zcela vyschlá. Naším cílem je ze všech těchto pozůstatků dávného osídlení takzvané Pueblo Bonito, tedy Krásné sídlo. Jde o půlkruhovou stavbu tvaru téměř dokonalého písmene D, položenou na úpatí kolmé skály. S její stavbou se započalo roku 850 n. l. Nakonec vzniklo soběstačné město s budovami o třech až čtyřech patrech a s množstvím obřadních prostor zvaných kiva.

Pohybovat se tu můžeme jen s průvodcem. Tady je to bělošský ranger, jeden ze zaměstnanců parku. Postupně s ním procházíme všechny prostory, prolézáme malé místnůstky i velká nádvoří. Vrchní patra některých staveb se už nezachovala, ale i tak stavby napovídají mnohé o monumentálnosti někdejšího komplexu. Nakonec nás průvodce zavádí ke třem velkým kivám na hlavním nádvoří. Vysvětluje nám, že se tu dříve scházeli muži, zapalovali vonné ohně a radili se o událostech kmene. Kivy jsou vždy zanořeny do země, protože prý sestoupením do nich se lidé přibližovali Matce Zemi.

Celý článek čtěte na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud