Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zničený ráj. Hotely na Boracay propouštějí a policie se chystá na nepokoje

Zničený ráj. Hotely na Boracay propouštějí a policie se chystá na nepokoje

Byl vysněným místem pro zásnuby a svatbu, oblíbený mezi milovníky vodních sportů a především se sem jezdilo na vyhlášené party. Nápor návštěvníků ale nezvládl a od 26. dubna musí být ostrov Boracay v centrálních Filipínách minimálně na půl roku uzavřen. Jak se to stalo, že se turistický ráj proměnil v odpadní skladiště? A co s ním bude dál?

Pavel Černý zamířil na ostrov Boracay za kitesurfingem, tak jako stovky dalších příznivců tohoto adrenalinového sportu. Tušil, co ho na pláži Bulabog čeká, že v jejím prostředku ústí trubka, která vyvádí odpad z hotelů a restaurací přímo do moře. Ale když dorazil na místo, přesto zíral. Voda uprostřed zátoky byla téměř černá, okolí trubky zapáchalo a bylo liduprázdné. „Otřesný pohled. Všichni se tomu místu vyhýbali, ale voda byla samozřejmě zkažená po celém pobřeží,“ vzpomínal na zážitek z loňského prosince.

Už tehdy se dalo tušit, že problém je na Boracay na spadnutí. Nyní vyvrcholil, když prezident Rodrigo Duterte rozhodl o zavření ostrova.

Radikální řešení

Podle filipínské vlády nejsou na kanalizaci připojeny asi čtyři tisícovky domácností a až dvě stovky firem. Všechny odvádějí odpad přímo do moře. Kdyby se to týkalo jen místních, ekologická situace by nebyla tak tragická - Boracay má zhruba 12 tisíc obyvatel. Ostrov ale během roku navštíví až dva miliony turistů. Místo se tak potýká s ekologickou pohromou, kterou se tamní vláda rozhodla rázně řešit.

Co se s ostrovem bude půl roku dít? Po dobu šesti měsíců nebude na Boracay povolen přístup žádným turistům - a to ani Filipíncům, budou tam moci zůstat jen místní a zaměstnanci. Novináři jen na určitou dobu a pouze tehdy, pokud jejich pobyt schválí úřady.

Pozorovatelé ministerstva prostředí budou monitorovat, jak se životní prostředí na ostrově obnovuje. Pokud by se výrazně zlepšila kvalita vody, mohla by se doba uzavření o něco zkrátit. Podle filipínského náměstka ministra vnitra Epimaco Densinga přichází v úvahu i varianta „měkkého“ otevření po čtvrt roce, kdy by byla na ostrov vpuštěna část návštěvníků.

Kvůli znečištění byl uzavřen filipínský ostrov Boracay, turisté se na něj nepodívají půl roku.Kvůli znečištění byl uzavřen filipínský ostrov Boracay, turisté se na něj nepodívají půl roku.autor: Profimedia.cz

Očekává se, že příští týden filipínský prezident Duterte vyhlásí kalamitní stav, aby bylo možné rychleji uvolnit finanční prostředky na záchranu ostrova. Od května do srpna budou probíhat hlavní sanační práce a přestavba poddimenzované kanalizace a čističek. Úřady také nechají odstranit téměř tisíc načerno postavených staveb.

Hotely už začaly s dočasným propouštěním zaměstnanců. Během půlročního uzavření nebude ani místním povoleno koupat se v moři. Na Boracay vznikne jediný oficiální vstup a výstup, který bude přísně kontrolován. Vláda uvolní prostředky na pomoc stálým obyvatelům - počítá se, že minimálně pět tisíc obyvatel, kteří jsou existenčně závislí na turistickém ruchu, bude po dobu zavření pobírat finanční dávky. Další kompenzace bude uvolněna pro podnikatele.

Hrozí nepokoje

Místní obyvatelé přesto s uzavřením ostrova nesouhlasí a zákaz označili za porušení svých práv. „To, co se děje, sahá daleko za běžný rozvoj infrastruktury či trestání přestupků. Vše tu směřuje k částečnému stannému právu a lidé jsou znepokojeni a vyděšeni,“ uvedl pro deník The Jakarta Post jeden z místních.

O práci může přijít až 36 tisíc lidí, jejichž práce je s turismem spojená, a zemi může uzavření ostrova připravit o 56 miliard pesos (asi 22 miliard korun), což je zhruba 20 procent z celkových turistických příjmů Filipín.

Obavy vyvolává také rozmístění vojenských a policejních sil po celém Boracay. V sobotu na ostrov dorazila skupina 139 vojáků, kteří jsou podle policejního mluvčí speciálně školeni na boj s občanskými nepokoji.

Filipínský Boracay není jediným tropickým rájem, který byl turismem doveden na pokraj ekologické katastrofy. Thajsko musí na čtyři měsíce uzavřít oblíbenou zátoku Maja na ostrově Phi Phi. Denně sem přijíždělo asi 200 lodí - tedy asi čtyři tisíce turistů. Kvůli náporu návštěvníků zmizela v okolí většina korálových útesů a ostrov se potýkal se záplavou odpadků.

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1