Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slavnosti škeblí i závody plachetnic. Kam v Chorvatsku zamířit, když vás omrzí pláže?

Slavnosti škeblí i závody plachetnic. Kam v Chorvatsku zamířit, když vás omrzí pláže?

Někomu stačí strávit týden nebo dva na pláži vedle hotelu, někdo ale k plnohodnotnému odpočinku potřebuje především nové zážitky. Kromě toho, že v Chorvatsku můžete navštívit nespočet krásných přírodních lokalit a historických památek, můžete také vyrazit na spoustu akcí, které baví nejen místní, ale také turisty.

Slavnosti škeblí a lanýžů

„Dan brganje Betina“ slaví na ostrově Murter už téměř půl století. Každý rok, vždy první týden v srpnu, se městečko Betina promění v jednu velkou kuchyni, kde můžete ochutnat tamní škeble. Dříve byl součástí slavnosti i samotný lov měkkýšů, ten byl ale před nedávnem zakázán. Spokojit se tak musíte jen s ochutnávkou a doprovodným, ale velmi pestrým, programem.

Jedinečnou atmosféru nabízí místním i turistům slavnost jménem Subotina v Buzetu. Právě tam můžete ochutnat jednu z nejdražších surovin světa. Oblast kolem Buzetu je totiž proslulá lanýži a na slavnosti si jich můžete užít do sytosti. Nebo do té doby, než vám dojdou peníze.

Regaty

Pokud si chcete užít spíše akce, které jsou spojené přímo s mořem, nic vám v tom nebrání. V Chorvatsku jich je pochopitelně spousta. Vyrazit můžete například na regatu „Fiumanka“, která se každoročně koná ve městě Rijeka. Závody plachetnic a bohatý doprovodný program si letos budete mít možnost prohlédnout od 7. do 9. června. Regatu si ale můžete užít například i 17. června v malebném prostředí u ostrova Pašman.

Festivaly

Jedním z nejrenomovanějších festivalů jsou Dubrovnické letní hry, ten už od roku 1956 kombinuje divadlo, balet a klasickou hudbu. Nezapomenutelnou atmosféru celému festivalu propůjčuje samotné historické centrum města, které umělci využívají jako kulisy. Letos bude probíhat od 10. července do 25. srpna.

Pokud máte raději modernější hudbu, mohl by vás zaujmout Split Beach Festival. Ten se koná první víkend v srpnu. Split ale nabízí mnohem víc. Mezi 10. červencem a 14. srpnem v ulicích historického města probíhá Splitské léto, mezinárodní festival nabídne návštěvníkům řadu koncertů, divadelních a tanečních představení nebo pouličního divadla.

Pokud budete svou dovolenou trávit na ostrově Brač, určitě vás nemine akce nazvaná Supetarské léto. Začíná totiž 20. června a trvá téměř tři měsíce. Těšit se můžete na výstavy, hudební festivaly, koncerty, rybářské slavnosti nebo folklorní vystoupení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1