Články odjinud

Slavnosti škeblí i závody plachetnic. Kam v Chorvatsku zamířit, když vás omrzí pláže?

Slavnosti škeblí i závody plachetnic. Kam v Chorvatsku zamířit, když vás omrzí pláže?

Někomu stačí strávit týden nebo dva na pláži vedle hotelu, někdo ale k plnohodnotnému odpočinku potřebuje především nové zážitky. Kromě toho, že v Chorvatsku můžete navštívit nespočet krásných přírodních lokalit a historických památek, můžete také vyrazit na spoustu akcí, které baví nejen místní, ale také turisty.

Slavnosti škeblí a lanýžů

„Dan brganje Betina“ slaví na ostrově Murter už téměř půl století. Každý rok, vždy první týden v srpnu, se městečko Betina promění v jednu velkou kuchyni, kde můžete ochutnat tamní škeble. Dříve byl součástí slavnosti i samotný lov měkkýšů, ten byl ale před nedávnem zakázán. Spokojit se tak musíte jen s ochutnávkou a doprovodným, ale velmi pestrým, programem.

Jedinečnou atmosféru nabízí místním i turistům slavnost jménem Subotina v Buzetu. Právě tam můžete ochutnat jednu z nejdražších surovin světa. Oblast kolem Buzetu je totiž proslulá lanýži a na slavnosti si jich můžete užít do sytosti. Nebo do té doby, než vám dojdou peníze.

Regaty

Pokud si chcete užít spíše akce, které jsou spojené přímo s mořem, nic vám v tom nebrání. V Chorvatsku jich je pochopitelně spousta. Vyrazit můžete například na regatu „Fiumanka“, která se každoročně koná ve městě Rijeka. Závody plachetnic a bohatý doprovodný program si letos budete mít možnost prohlédnout od 7. do 9. června. Regatu si ale můžete užít například i 17. června v malebném prostředí u ostrova Pašman.

Festivaly

Jedním z nejrenomovanějších festivalů jsou Dubrovnické letní hry, ten už od roku 1956 kombinuje divadlo, balet a klasickou hudbu. Nezapomenutelnou atmosféru celému festivalu propůjčuje samotné historické centrum města, které umělci využívají jako kulisy. Letos bude probíhat od 10. července do 25. srpna.

Pokud máte raději modernější hudbu, mohl by vás zaujmout Split Beach Festival. Ten se koná první víkend v srpnu. Split ale nabízí mnohem víc. Mezi 10. červencem a 14. srpnem v ulicích historického města probíhá Splitské léto, mezinárodní festival nabídne návštěvníkům řadu koncertů, divadelních a tanečních představení nebo pouličního divadla.

Pokud budete svou dovolenou trávit na ostrově Brač, určitě vás nemine akce nazvaná Supetarské léto. Začíná totiž 20. června a trvá téměř tři měsíce. Těšit se můžete na výstavy, hudební festivaly, koncerty, rybářské slavnosti nebo folklorní vystoupení.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.