Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

I Chorvatsko si můžete užít v luxusu. Pronajměte si maják nebo jachtu i s kapitánem

I Chorvatsko si můžete užít v luxusu. Pronajměte si maják nebo jachtu i s kapitánem

Někomu stačí k vysněné dovolené stan, někdo si potrpí na luxus. A ač je Chorvatsko považováno především za levnější dovolenkovou destinaci, náročnější klienti si zde také přijdou na své. Ať už si najdou vysněnou dovolenou na jachtě, luxusním hotelu nebo na odlehlém majáku se soukromou pláží.

Luxusní plavby

Stejně jako ve většině přímořských destinací i v Chorvatsku si můžete užít plavbu na luxusní jachtě. A nemusíte být ani ostřílený námořník. Po odlehlých zátokách u bohem zapomenutých ostrůvcích vás totiž proveze zkušený kapitán. Před vyplutím si zjistěte základní informace, v ceně pronájmu jachty totiž zpravidla nebývá jídlo, často je ale součástí kapitánova honoráře.

Míst, kam s jachtou vyrazit je navíc nepřeberné množství, je ale důležité si rozmyslet, co od podobné dovolené čekáte. Plavby kolem Šiberiku jsou zpravidla velmi klidné a hodí se tak i pro rodiny s dětmi, počítejte ale s větším množstvím ostatních turistů. Jih Chorvatska vás oproti tomu za trochu náročnější plavbu odmění o něco větším soukromým.

Soukromé vily a majáky

Jestliže máte cizích lidí za celý rok dost a během dovolené chcete styk s ostatními turisty snížit na minimum, hotelové komplexy pro vás nebudou to pravé. Nemusíte ale ztrácet hlavu, i v Chorvatsku se totiž najdou místa, kde vás nikdo nenajde.

Využít můžete například pronájem soukromých vil, které najdete po celém Chorvatsku. Zajímavou alternativou k bydlení mimo hlavní turistické cíle jsou opuštěné majáky. Jejich nespornou výhodou je, že stojí přímo u moře a mívají i soukromou pláž a dají se jednoduše pronajmout například před Airbnb.

Luxusní hotely

Pokud toužíte po plném servisu, nejspíše se porozhlédnete po luxusních hotelích s nepřekonatelným výhledem na Jaderské moře. Toužíte-li po odlehlé soukromé pláží daleko od davů turistů, mohl by být ideálním místem k odpočinku například malý hotel Little Green Bay na ostrově Hvar, návštěvníkům totiž nabízí nejen dokonalé spojení s mořem a okolní přírodou, ale například i vyhlášenou kuchyni plnou mořských ryb a venkovní lázně.

Luxus vám ale mohou nabídnout i velké hotely, které zpravidla nabídnou i další vyžití jako je golfový nebo nebo spa rezort. Musíte se ale smířit s tím, že romatické západy slunce budete zřejmě sdílet i se stovkami sousedů. 

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232