Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na dovolenou do Chorvatska: 10 ověřených tipů na cestu, ubytování i způsoby, jak ušetřit

Na dovolenou do Chorvatska: 10 ověřených tipů na cestu, ubytování i způsoby, jak ušetřit

Obliba Chorvatska strmě stoupá. Jako svoji dovolenkovou destinaci si přímořský stát loni podle agentury APA vybralo 18,5 milionů turistů, což je rekordní množství. Do Chorvatska navíc dle dat zamířil v roce 2018 na dovolenou každý druhý Čech a předpokládá se, že i letos bude návštěvnost podobně vysoká. Jak vybrat ideální ubytování i cestu, ušetřit na zbytečných nákladech a co vše může Chorvatsko nabídnout, se dozvíte v našem speciálu.

Chorvatsko autem: jakou zvolit trasu

Přesto, že Chorvatsko je cílem Čechů už poměrně dlouho, obliba této destinace stále neklesá. A neklesá ani zájem o cestu na vlastní pěst. Řidiči tak často váhají nad tím, kterou trasu vybrat. Kudy se do Chorvatska nejlépe vydat, zjistíte v tomto článku.

Chorvatsko letecky: odkud nejlevněji letět

Přestože velká část Čechů volí raději cestu vlastním autem, do Chorvatska se dá samozřejmě dostat i letadlem. Pokud máte radši pohodlí a neradi trávíte hodiny na silnici, zvolte radši cestu vzduchem. Zde jsou nejlepší tipy, odkud letět.

Chorvatsko na mapě: co stojí za to vidět

Stejně jako mnoho jiných zemí toho Chorvatsko nabízí mnohem víc, než jen několik málo letovisek na předních stranách katalogů cestovních kanceláří. Stačí si pořádně prohlédnout mapu a zjistit, kde by mohl člověk prožít klidnou a zároveň neokoukanou dovolenou. Prozkoumejte naše tipy na místa, která turisté ještě nezahltili.

Chorvatské počasí: kdy vyrazit na dovolenou

Když si plánujete dovolenou více než týden dopředu, musíte se smířit s faktem, že co se počasí týče, musíte se spolehnout na matku přírodu. Chorvatsko ale patří mezi země, které jsou v tomto ohledu poměrně milosrdné a nemusíte se tak bát, že vám celých 14 dní vaší dovolené proprší. Kdy ideálně vyrazit k moři, když chcete chytnout hezké počasí, čtěte zde.

Ubytování v Chorvatsku: vyberte si podle svých představ

Většina cestovních kanceláří nabízí ubytování v hotelích a bungalovech. Možností, kde svoji dovolenou můžete strávit, je ale mnohem více. Od klasických apartmánů a luxusních vil až po mobilhomy nebo prosté stany. Jak si vybrat ubytování, které bude nejlépe odpovídat vašim představám, čtěte zde.

Chorvatsko levně: jak ušetřit a přesto si užít

Možná stejně jako řada dalších lidí přemýšlíte nad tím, jak a za co vlastně lze ušetřit na letní dovolené. Pokud ji nechcete strávit doma na gauči před televizí o vodě a chlebu, musíte se smířit s tím, že vás prostě bude něco stát. Náklady lze ale seškrtat vždy. Rady, jak příliš neutratit, ale přesto se podívat k moři, najdete v tomto článku.

Chorvatsko all inclusive: luxus pro náročné

Někomu stačí k vysněné dovolené stan, někdo si potrpí na luxus. A ač je Chorvatsko považována především za levnější dovolenkovou destinaci, náročnější klienti si zde také přijdou na své. Ať už si najdou vysněnou dovolenou na jachtě, luxusním hotelu nebo na odlehlém majáku se soukromou pláží. Pokud vás peníze netrápí, luxusní dovolenou si můžete užít i v Chorvatsku.

Chorvatská měna: čím na dovolené výhodně platit

Chorvatsko se stalo jednou ze zemí EU, kam zejména z České republiky putují za letní dovolenou tisíce turistů. Jak je to ale v přímořském státě s placením? Je výhodnější se spolehnout na platební kartu a nechat hotovost doma? Nebo si všechny peníze vyměnit v tuzemské bance a doufat, že vám vystačí na celý pobyt? Ověřené tipy čtěte zde.

Chorvatsko 2018: co se dá letos zažít u moře

Někomu stačí strávit týden nebo dva na pláži vedle hotelu, někdo ale k plnohodnotnému odpočinku potřebuje především nové zážitky. Kromě toho, že v Chorvatsku můžete navštívit nespočet krásných přírodních lokalit a historických památek, můžete také vyrazit na spoustu akcí, které baví nejen místní, ale také turisty.

Chorvatsko v EU: historické milníky země

Od roku 1918, kdy vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, uplynula dlouhá doba a Chorvatsko je dnes stejně jako dalších 27 dalších států členem Evropské unie. Kromě toho je ale také členem organizace UNESCO, která má za úkol chránit alespoň zlomek toho, co vybudovaly generace před námi. Jaká je historie země, kterou si ke své dovolené vybírá ročně téměř 20 milionů lidí?

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744