Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chorvatsko: Z Království Srbů, Chorvatů a Slovinců až do Evropské unie

Chorvatsko: Z Království Srbů, Chorvatů a Slovinců až do Evropské unie

Od roku 1918, kdy vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, uplynula dlouhá doba a Chorvatsko je dnes stejně jako dalších 27 dalších států členem Evropské unie. Kromě toho je ale také členem organizace UNESCO, která má za úkol chránit alespoň zlomek toho, co vybudovaly generace před námi. 

Chorvatsko jako člen Evropské unie

Chorvatsko má za sebou opravdu bohatou historii, své samostatnosti se ale dočkalo až poměrně nedávno. Už od 12. století bylo Chorvatské království spojené s tím Uherským. Tohoto svazku se nezbavilo ani za doby Rakouska-Uherska, při bojích s Osmanskou říší představovalo totiž chorvatské území jediný přístup k moři.

Samostatnost nepřišla ani po rozpadu Rakouska-Uherska, v roce 1918 vzniklo sice Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, které se následně přejmenovalo na Království Jugoslávie, Chorvatsko ale stále bojovalo o svou autonomii. Chorvatská republika vyhlásila nezávislost až v červnu 1991, válečný konflikt, který tento politický krok odstartoval, se ale vlekl další čtyři roky.

Chorvatsko požádalo o vstup do Evropské unie už v roce 2003. Přístupová jednání se ale vlekla dlouhých 10 let a Chorvatsko se stalo 28. členem EU až 1. července 2013. Dnes je součástí Schengenského prostoru a usiluje o přijetí Eura.

Chorvatsko jako člen UNESCO

Stejně jako spousta jiných zemí oplývá i Chorvatsko památkami, které patří ke světovým raritám a proto si vysloužily své místo i na takzvaném seznamu světového dědictví UNESCO, tato organizace dnes čítá na 195 členských zemí.

Jedním z míst, které na tento seznam patří, je například katedrála sv. Jakuba v Šibeniku, jejíž základy sahají až do 15. století. Prohlédnout si můžete také vzácný soubor středověkých náhrobních kamenů stećci, které se ale nacházejí nejen v Chorvatsku, ale také na území Bosny a Hercegoviny, Srbska a Černé Hory. Když už zamíříte do přírody, rozhodně nevynechejte Plitvická jezera, zdejší národní park je na seznamu UNESCO od roku 2002, jeho krásu ale lidé obdivují už po staletí.

Turisté, kteří spíše než přírodu milují zachovalá starobylá města, určitě ocení Staré Město v Dubrovníku nebo splitský historický komplex, ve kterém se dochovaly římské, románské a gotické památky. Ve Splitu najdete i takzvaný Diokleciánův palác ze 4. století, který bych na seznam kulturního dědictví zapsán už v roce 1979. Za pozornost nicméně stojí i město Trogir nebo Biskupský komplex v Poreči.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232