Články odjinud

Chorvatsko: Z Království Srbů, Chorvatů a Slovinců až do Evropské unie

Chorvatsko: Z Království Srbů, Chorvatů a Slovinců až do Evropské unie

Od roku 1918, kdy vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, uplynula dlouhá doba a Chorvatsko je dnes stejně jako dalších 27 dalších států členem Evropské unie. Kromě toho je ale také členem organizace UNESCO, která má za úkol chránit alespoň zlomek toho, co vybudovaly generace před námi. 

Chorvatsko jako člen Evropské unie

Chorvatsko má za sebou opravdu bohatou historii, své samostatnosti se ale dočkalo až poměrně nedávno. Už od 12. století bylo Chorvatské království spojené s tím Uherským. Tohoto svazku se nezbavilo ani za doby Rakouska-Uherska, při bojích s Osmanskou říší představovalo totiž chorvatské území jediný přístup k moři.

Samostatnost nepřišla ani po rozpadu Rakouska-Uherska, v roce 1918 vzniklo sice Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, které se následně přejmenovalo na Království Jugoslávie, Chorvatsko ale stále bojovalo o svou autonomii. Chorvatská republika vyhlásila nezávislost až v červnu 1991, válečný konflikt, který tento politický krok odstartoval, se ale vlekl další čtyři roky.

Chorvatsko požádalo o vstup do Evropské unie už v roce 2003. Přístupová jednání se ale vlekla dlouhých 10 let a Chorvatsko se stalo 28. členem EU až 1. července 2013. Dnes je součástí Schengenského prostoru a usiluje o přijetí Eura.

Chorvatsko jako člen UNESCO

Stejně jako spousta jiných zemí oplývá i Chorvatsko památkami, které patří ke světovým raritám a proto si vysloužily své místo i na takzvaném seznamu světového dědictví UNESCO, tato organizace dnes čítá na 195 členských zemí.

Jedním z míst, které na tento seznam patří, je například katedrála sv. Jakuba v Šibeniku, jejíž základy sahají až do 15. století. Prohlédnout si můžete také vzácný soubor středověkých náhrobních kamenů stećci, které se ale nacházejí nejen v Chorvatsku, ale také na území Bosny a Hercegoviny, Srbska a Černé Hory. Když už zamíříte do přírody, rozhodně nevynechejte Plitvická jezera, zdejší národní park je na seznamu UNESCO od roku 2002, jeho krásu ale lidé obdivují už po staletí.

Turisté, kteří spíše než přírodu milují zachovalá starobylá města, určitě ocení Staré Město v Dubrovníku nebo splitský historický komplex, ve kterém se dochovaly římské, románské a gotické památky. Ve Splitu najdete i takzvaný Diokleciánův palác ze 4. století, který bych na seznam kulturního dědictví zapsán už v roce 1979. Za pozornost nicméně stojí i město Trogir nebo Biskupský komplex v Poreči.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.