Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chorvatsko: Z Království Srbů, Chorvatů a Slovinců až do Evropské unie

Chorvatsko: Z Království Srbů, Chorvatů a Slovinců až do Evropské unie

Od roku 1918, kdy vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, uplynula dlouhá doba a Chorvatsko je dnes stejně jako dalších 27 dalších států členem Evropské unie. Kromě toho je ale také členem organizace UNESCO, která má za úkol chránit alespoň zlomek toho, co vybudovaly generace před námi. 

Chorvatsko jako člen Evropské unie

Chorvatsko má za sebou opravdu bohatou historii, své samostatnosti se ale dočkalo až poměrně nedávno. Už od 12. století bylo Chorvatské království spojené s tím Uherským. Tohoto svazku se nezbavilo ani za doby Rakouska-Uherska, při bojích s Osmanskou říší představovalo totiž chorvatské území jediný přístup k moři.

Samostatnost nepřišla ani po rozpadu Rakouska-Uherska, v roce 1918 vzniklo sice Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, které se následně přejmenovalo na Království Jugoslávie, Chorvatsko ale stále bojovalo o svou autonomii. Chorvatská republika vyhlásila nezávislost až v červnu 1991, válečný konflikt, který tento politický krok odstartoval, se ale vlekl další čtyři roky.

Chorvatsko požádalo o vstup do Evropské unie už v roce 2003. Přístupová jednání se ale vlekla dlouhých 10 let a Chorvatsko se stalo 28. členem EU až 1. července 2013. Dnes je součástí Schengenského prostoru a usiluje o přijetí Eura.

Chorvatsko jako člen UNESCO

Stejně jako spousta jiných zemí oplývá i Chorvatsko památkami, které patří ke světovým raritám a proto si vysloužily své místo i na takzvaném seznamu světového dědictví UNESCO, tato organizace dnes čítá na 195 členských zemí.

Jedním z míst, které na tento seznam patří, je například katedrála sv. Jakuba v Šibeniku, jejíž základy sahají až do 15. století. Prohlédnout si můžete také vzácný soubor středověkých náhrobních kamenů stećci, které se ale nacházejí nejen v Chorvatsku, ale také na území Bosny a Hercegoviny, Srbska a Černé Hory. Když už zamíříte do přírody, rozhodně nevynechejte Plitvická jezera, zdejší národní park je na seznamu UNESCO od roku 2002, jeho krásu ale lidé obdivují už po staletí.

Turisté, kteří spíše než přírodu milují zachovalá starobylá města, určitě ocení Staré Město v Dubrovníku nebo splitský historický komplex, ve kterém se dochovaly římské, románské a gotické památky. Ve Splitu najdete i takzvaný Diokleciánův palác ze 4. století, který bych na seznam kulturního dědictví zapsán už v roce 1979. Za pozornost nicméně stojí i město Trogir nebo Biskupský komplex v Poreči.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744