Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Chorvatska letadlem: Letět můžete z Prahy, Brna nebo Ostravy. Zvažte ale i letiště za hranicemi

Do Chorvatska letadlem: Letět můžete z Prahy, Brna nebo Ostravy. Zvažte ale i letiště za hranicemi

Cestovatelským evergreenem je v českých zemích zpravidla Chorvatsko. K Jaderskému moři míří ale lidé z celého světa, například loni ho navštívilo necelých 19 milionů lidí. Pokud máte v Chorvatsku také svůj oblíbený penzion, ale už vás nebaví se trmácet stovky kilometrů autem, můžete do cílově destinace jednoduše doletět.

Do Chorvatska z Prahy

pražského letiště Václava Havla můžete doletět téměř do celého Chorvatska, bez mezipřistání se ale dostanete především do Záhřebu, Splitu a Dubrovníku. Pokud vám ale nevadí přestupy nebo se potřebujete dostat dál než do těchto měst, můžete doletět například do Zadaru, Puly, Rijeky, Osijeku nebo Bolu. Když budete bedlivě hlídat ceny letenek, zaplatíte za cestu tam a zpět kolem dvou tisíc korun, nejčastěji ale zaplatíte více než pět tisíc.

Do Chorvatska z Brna

Abyste mohli vyrazit směr Chorvatsko letadlem, nemusíte se trmácet do Prahy. Do oblíbené dovolenkové destinace totiž můžete odletět i z brněnského letiště v Tuřanech. Na cestu bez mezipřistání se ale nespoléhejte a na letenky si raději vyčleňte o něco více peněz. Pokud bydlíte v dojezdové vzdálenosti od Vídně, nejspíš bude pohodlnější a ekonomičtější odstartovat dovolenou odtud.

Do Chorvatska z Ostravy

Obyvatelům severní Moravy nepochybně přijde vhod, že mohou do Chorvatska odletět i z Ostravy. Bez nutné zastávky v Praze, Vídni nebo na dalších větších letištích to ale opět nepůjde. Větší výběr vám, kteří bydlíte poblíž polských hranic, nabídne určitě letiště v Katovicích.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1