Články odjinud

Chorvatsko: Ušetřit můžete za cestu i ubytování. Nejlevněji vás vyjde dovolená mimo sezónu

Chorvatsko: Ušetřit můžete za cestu i ubytování. Nejlevněji vás vyjde dovolená mimo sezónu

Možná stejně jako řada dalších lidí přemýšlíte nad tím, jak a za co vlastně lze ušetřit na letní dovolené. Pokud ji nechcete strávit doma na gauči před televizí o vodě a chlebu, musíte se smířit s tím, že vás prostě bude něco stát. Náklady lze ale seškrtat vždy. 

Jak ušetřit na cestě

Při cestě do Chorvatska můžete volit mezi několika variantami. Češi se často uchylují k cestě autem, pokud ale například jedete jen ve dvou, určitě se vám benzín a všemožné poplatky a mýta prodraží. Uvažovat o cestě autem se ale určitě vyplatí, pokud se k moři vypravíte ve čtyřech nebo nejlépe v pěti lidech. Využít můžete i leteckou dopravu, když budete mít štěstí a dokážete si letenky koupit v době, kdy jsou jejich ceny na minimu a ubytování si navíc seženete nedaleko letiště, můžete také výrazně ušetřit.

V případě, že vám nevadí dobrodružnější cesta, existují i další varianty. Pokud razíte heslo, že „i cesta je cíl“, můžete do Chorvatska vyrazit třeba na kole. Z prahy do Rijeky se dostanete ta necelých 70 hodin čistého času. Nikdo vám ale nebrání kus cesta absolvovat vlakem. Ještě úspornější je cesta stopem. Tu si ale jen těžko naplánujete, takže ti z vás, kteří nemáte rádi improvizaci, zvolte raději jinou variantu.

Jak ušetřit na ubytování

Ubytování si nemusíte vybírat jen v hotelích přímo na pláži. To co hledáte, můžete objevit i jinde. Zvlášť, pokud neplánujete strávit celou dovolenou jen koupáním v moři. Úspornější variantu ubytování představují apartmány, kterých je po celém Chorvatsku opravdu dostatek. Musíte počítat s tím, že vám nikdo nebude pravidelně vyměňovat ručníky a připravovat snídaňový bufet, na druhé straně si ale můžete užít nákupy čerstvého ovoce, zeleniny nebo ryb na tamních trzích.

Majitelé obytných stanů nebo fanoušci stanování se mohou porozhlédnout po kempech. Výhodou je, že nemusíte celou dovolenou strávit na jednom místě, což v tak rozmanité zemi jako je Chorvatsko vůbec není k zahození.

Dovolená mimo sezónu

Drtivá většina turistů míří do Chorvatska v době letních prázdnin. Pokud ale nemáte děti, kterým by týden nebo čtrnáct dní mimo školu narušil plány, není důvod na dovolenou vyrazit o trochu později. Začátek podzimu bývá v Chorvatsku mnohem teplejší než u nás. Moře zůstává stále krásně teplé a je velká pravděpodobnost, že se vyhnete nesnesitelným vedrům.

Pozdější termín dovolené se také projeví na finálním účtu, ceny ubytování totiž po hlavní sezóně padají a vy budete mít navíc mnohem větší výběr. Není totiž ničím výjimečným, když vás některé ze žádaných penzionů odmítnou z kapacitních důvodů už v zimě.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.