Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chorvatsko: Ušetřit můžete za cestu i ubytování. Nejlevněji vás vyjde dovolená mimo sezónu

Chorvatsko: Ušetřit můžete za cestu i ubytování. Nejlevněji vás vyjde dovolená mimo sezónu

Možná stejně jako řada dalších lidí přemýšlíte nad tím, jak a za co vlastně lze ušetřit na letní dovolené. Pokud ji nechcete strávit doma na gauči před televizí o vodě a chlebu, musíte se smířit s tím, že vás prostě bude něco stát. Náklady lze ale seškrtat vždy. 

Jak ušetřit na cestě

Při cestě do Chorvatska můžete volit mezi několika variantami. Češi se často uchylují k cestě autem, pokud ale například jedete jen ve dvou, určitě se vám benzín a všemožné poplatky a mýta prodraží. Uvažovat o cestě autem se ale určitě vyplatí, pokud se k moři vypravíte ve čtyřech nebo nejlépe v pěti lidech. Využít můžete i leteckou dopravu, když budete mít štěstí a dokážete si letenky koupit v době, kdy jsou jejich ceny na minimu a ubytování si navíc seženete nedaleko letiště, můžete také výrazně ušetřit.

V případě, že vám nevadí dobrodružnější cesta, existují i další varianty. Pokud razíte heslo, že „i cesta je cíl“, můžete do Chorvatska vyrazit třeba na kole. Z prahy do Rijeky se dostanete ta necelých 70 hodin čistého času. Nikdo vám ale nebrání kus cesta absolvovat vlakem. Ještě úspornější je cesta stopem. Tu si ale jen těžko naplánujete, takže ti z vás, kteří nemáte rádi improvizaci, zvolte raději jinou variantu.

Jak ušetřit na ubytování

Ubytování si nemusíte vybírat jen v hotelích přímo na pláži. To co hledáte, můžete objevit i jinde. Zvlášť, pokud neplánujete strávit celou dovolenou jen koupáním v moři. Úspornější variantu ubytování představují apartmány, kterých je po celém Chorvatsku opravdu dostatek. Musíte počítat s tím, že vám nikdo nebude pravidelně vyměňovat ručníky a připravovat snídaňový bufet, na druhé straně si ale můžete užít nákupy čerstvého ovoce, zeleniny nebo ryb na tamních trzích.

Majitelé obytných stanů nebo fanoušci stanování se mohou porozhlédnout po kempech. Výhodou je, že nemusíte celou dovolenou strávit na jednom místě, což v tak rozmanité zemi jako je Chorvatsko vůbec není k zahození.

Dovolená mimo sezónu

Drtivá většina turistů míří do Chorvatska v době letních prázdnin. Pokud ale nemáte děti, kterým by týden nebo čtrnáct dní mimo školu narušil plány, není důvod na dovolenou vyrazit o trochu později. Začátek podzimu bývá v Chorvatsku mnohem teplejší než u nás. Moře zůstává stále krásně teplé a je velká pravděpodobnost, že se vyhnete nesnesitelným vedrům.

Pozdější termín dovolené se také projeví na finálním účtu, ceny ubytování totiž po hlavní sezóně padají a vy budete mít navíc mnohem větší výběr. Není totiž ničím výjimečným, když vás některé ze žádaných penzionů odmítnou z kapacitních důvodů už v zimě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1