Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chorvatsko: Ušetřit můžete za cestu i ubytování. Nejlevněji vás vyjde dovolená mimo sezónu

Chorvatsko: Ušetřit můžete za cestu i ubytování. Nejlevněji vás vyjde dovolená mimo sezónu

Možná stejně jako řada dalších lidí přemýšlíte nad tím, jak a za co vlastně lze ušetřit na letní dovolené. Pokud ji nechcete strávit doma na gauči před televizí o vodě a chlebu, musíte se smířit s tím, že vás prostě bude něco stát. Náklady lze ale seškrtat vždy. 

Jak ušetřit na cestě

Při cestě do Chorvatska můžete volit mezi několika variantami. Češi se často uchylují k cestě autem, pokud ale například jedete jen ve dvou, určitě se vám benzín a všemožné poplatky a mýta prodraží. Uvažovat o cestě autem se ale určitě vyplatí, pokud se k moři vypravíte ve čtyřech nebo nejlépe v pěti lidech. Využít můžete i leteckou dopravu, když budete mít štěstí a dokážete si letenky koupit v době, kdy jsou jejich ceny na minimu a ubytování si navíc seženete nedaleko letiště, můžete také výrazně ušetřit.

V případě, že vám nevadí dobrodružnější cesta, existují i další varianty. Pokud razíte heslo, že „i cesta je cíl“, můžete do Chorvatska vyrazit třeba na kole. Z prahy do Rijeky se dostanete ta necelých 70 hodin čistého času. Nikdo vám ale nebrání kus cesta absolvovat vlakem. Ještě úspornější je cesta stopem. Tu si ale jen těžko naplánujete, takže ti z vás, kteří nemáte rádi improvizaci, zvolte raději jinou variantu.

Jak ušetřit na ubytování

Ubytování si nemusíte vybírat jen v hotelích přímo na pláži. To co hledáte, můžete objevit i jinde. Zvlášť, pokud neplánujete strávit celou dovolenou jen koupáním v moři. Úspornější variantu ubytování představují apartmány, kterých je po celém Chorvatsku opravdu dostatek. Musíte počítat s tím, že vám nikdo nebude pravidelně vyměňovat ručníky a připravovat snídaňový bufet, na druhé straně si ale můžete užít nákupy čerstvého ovoce, zeleniny nebo ryb na tamních trzích.

Majitelé obytných stanů nebo fanoušci stanování se mohou porozhlédnout po kempech. Výhodou je, že nemusíte celou dovolenou strávit na jednom místě, což v tak rozmanité zemi jako je Chorvatsko vůbec není k zahození.

Dovolená mimo sezónu

Drtivá většina turistů míří do Chorvatska v době letních prázdnin. Pokud ale nemáte děti, kterým by týden nebo čtrnáct dní mimo školu narušil plány, není důvod na dovolenou vyrazit o trochu později. Začátek podzimu bývá v Chorvatsku mnohem teplejší než u nás. Moře zůstává stále krásně teplé a je velká pravděpodobnost, že se vyhnete nesnesitelným vedrům.

Pozdější termín dovolené se také projeví na finálním účtu, ceny ubytování totiž po hlavní sezóně padají a vy budete mít navíc mnohem větší výběr. Není totiž ničím výjimečným, když vás některé ze žádaných penzionů odmítnou z kapacitních důvodů už v zimě.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1