Články odjinud

Chorvatsko na mapě: Krásná místa najdete nejen u moře, ale i ve vnitrozemí

Chorvatsko na mapě: Krásná místa najdete nejen u moře, ale i ve vnitrozemí

Stejně jako mnoho jiných zemí toho Chorvatsko nabízí mnohem víc, než jen několik málo letovisek na předních stranách katalogů cestovních kanceláří. Stačí si pořádně prohlédnout mapu a zjistit, kde by mohl člověk prožít klidnou a zároveň neokoukanou dovolenou.

Ač se to možná většině z nás nezdá, většina chorvatského území má takzvané kontinentální podnebí, to středomořské má jen jeho menší část. Právě tam se ale nachází drtivá většina destinací, do kterých každoročně přijíždějí tisíce turistů.

Chorvatsko

Istrie

Jednou z oblastí, kde si turisté přijdou na své je bezesporu Istrijský poloostrov. Jeho největším, ale nikoli hlavním městem, je Pula. Svou oblibu si přístavní město drží hlavně díky proslulému amfiteátru a dalším římským památkám. Další poměrně navštěvovaná přístavní města jsou Umag na východním pobřeží nebo rybářské městečko Rabac na západně poloostrova.

Vnitrozemí Istrie je na rozdíl od pobřeží spíše kopcovité a díky své poloze je zdejší podnebí o něco chladnější než jižní oblasti Chorvatska. Navštívit zde můžete například hlavní město Istrijské župy - Pazin. To je známé především díky krasové oblasti známé pod názvem Pazinska jama.

Kvarner

V této oblasti samozřejmě najdete Kvarnerskou riviéru, která začíná už na východním pobřeží Istrijského poloostrova. Právě tam můžete zavítat například do lázeňského města Opatija, které se řadí mezi jedno z nejluxusnějších míst východního Jadranu.

 

Za pozornost také stojí největší město Kvarnerském zálivu Rijeka nebo národního parku Risnjak, který je vyhlášený nejen díky velkému množství endemických rostlin. Pokud vás ležení na pláži omrzí, můžete se vydat také do Bílých a Soumarských skal, které vás svou scenérií určitě uchvátí. Součástí oblasti Kvarner jsou ale také významné ostrovy Krk, Cres nebo Rab.

Dalmácie

Severní Dalmácie, tedy oblast kolem historického města Zadar, je sice destinací, kam míří nejvíce turistů dychtících po slunných plážích, ale za vidění stojí i tamní architektura nebo například vnitrozemní řeka Zrmanja, která se stala cílem mnoha vodáků.

Střední Dalmácie je nejen díky nespočtu malý ostrůvků považována za jednu z nejkrásnějších oblastí Chorvatska. Pokud se to této oblasti vydáte, rozhodně nezapomeňte některý z nich navštívit. Vydat se ale můžete i do klasičtějších míst, například na ostrovy Hvar, Brač nebo na Makarskou riviéru a do starobylého města Split.

Pokud dorazíte až na samotný jih Dalmácie, neopomeňte se projít po Dubrovníku. Město, které je zcela právem zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, zcela jistě stojí za delší návštěvu. Turisté si v Jižní Dalmácii také nenechávají ujít renesanční sad Trsteno nebo malebné Lastovské souostroví.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.