Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chorvatsko na mapě: Krásná místa najdete nejen u moře, ale i ve vnitrozemí

Chorvatsko na mapě: Krásná místa najdete nejen u moře, ale i ve vnitrozemí

Stejně jako mnoho jiných zemí toho Chorvatsko nabízí mnohem víc, než jen několik málo letovisek na předních stranách katalogů cestovních kanceláří. Stačí si pořádně prohlédnout mapu a zjistit, kde by mohl člověk prožít klidnou a zároveň neokoukanou dovolenou.

Ač se to možná většině z nás nezdá, většina chorvatského území má takzvané kontinentální podnebí, to středomořské má jen jeho menší část. Právě tam se ale nachází drtivá většina destinací, do kterých každoročně přijíždějí tisíce turistů.

Chorvatsko

Istrie

Jednou z oblastí, kde si turisté přijdou na své je bezesporu Istrijský poloostrov. Jeho největším, ale nikoli hlavním městem, je Pula. Svou oblibu si přístavní město drží hlavně díky proslulému amfiteátru a dalším římským památkám. Další poměrně navštěvovaná přístavní města jsou Umag na východním pobřeží nebo rybářské městečko Rabac na západně poloostrova.

Vnitrozemí Istrie je na rozdíl od pobřeží spíše kopcovité a díky své poloze je zdejší podnebí o něco chladnější než jižní oblasti Chorvatska. Navštívit zde můžete například hlavní město Istrijské župy - Pazin. To je známé především díky krasové oblasti známé pod názvem Pazinska jama.

Kvarner

V této oblasti samozřejmě najdete Kvarnerskou riviéru, která začíná už na východním pobřeží Istrijského poloostrova. Právě tam můžete zavítat například do lázeňského města Opatija, které se řadí mezi jedno z nejluxusnějších míst východního Jadranu.

 

Za pozornost také stojí největší město Kvarnerském zálivu Rijeka nebo národního parku Risnjak, který je vyhlášený nejen díky velkému množství endemických rostlin. Pokud vás ležení na pláži omrzí, můžete se vydat také do Bílých a Soumarských skal, které vás svou scenérií určitě uchvátí. Součástí oblasti Kvarner jsou ale také významné ostrovy Krk, Cres nebo Rab.

Dalmácie

Severní Dalmácie, tedy oblast kolem historického města Zadar, je sice destinací, kam míří nejvíce turistů dychtících po slunných plážích, ale za vidění stojí i tamní architektura nebo například vnitrozemní řeka Zrmanja, která se stala cílem mnoha vodáků.

Střední Dalmácie je nejen díky nespočtu malý ostrůvků považována za jednu z nejkrásnějších oblastí Chorvatska. Pokud se to této oblasti vydáte, rozhodně nezapomeňte některý z nich navštívit. Vydat se ale můžete i do klasičtějších míst, například na ostrovy Hvar, Brač nebo na Makarskou riviéru a do starobylého města Split.

Pokud dorazíte až na samotný jih Dalmácie, neopomeňte se projít po Dubrovníku. Město, které je zcela právem zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, zcela jistě stojí za delší návštěvu. Turisté si v Jižní Dalmácii také nenechávají ujít renesanční sad Trsteno nebo malebné Lastovské souostroví.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1