Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čím platit v Chorvatsku: Vyplatí se vyměnit si peníze v Česku? Nebo je lepší spolehnout se na platební kartu?

Čím platit v Chorvatsku: Vyplatí se vyměnit si peníze v Česku? Nebo je lepší spolehnout se na platební kartu?

Chorvatsko se stalo jednou z Evropských zemí, kam zejména z České republiky putují za letní dovolenou tisíce turistů. Jak je to ale v přímořském státě s placením? Je výhodnější se spolehnout na platební kartu a nechat hotovost doma? Nebo si všechny peníze vyměnit v tuzemské bance a doufat, že vám vystačí na celý pobyt?

Chorvatská kuna

V Chorvatsku, ač je od roku 2013 členským státem Evropské unie, se stále ještě platí kunami. Pokud vám ale z předchozích zahraničních cest zbylo v peněžence několik eur, určitě je nenechávejte doma. V letoviscích s nimi zaplatíte bez větších problémů.

Jednu kunu (HRK) koupíte v českých bankách přibližně za 3,4 koruny. Kuny můžete dostat v bankovkách o hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000. Mince pak mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lip nebo 1, 2, 5 a 25 kun.

Do směnárny v Česku nebo v Chorvatku?

Pokud si chcete peníze vyměnit v klasické směnárně, určitě tam zamiřte už před cestou. Nejen že vám odpadne zmatečné hledání nejbližší směnárny ve městě, které neznáte, ale také si ušetříte luštění nejrůznějších poplatků, které mohou zdánlivě dobrý kurz poměrně dost zkazit. České banky se navíc snaží během letních měsíců kurz ještě vylepšit, což vám může výdaje na dovolenou ještě o něco snížit.

Jestli vám zásoba hotovosti zmizela rychleji, než jste přepokládali, nebo jste si prostě peníze vyměnit nestihli, nemusíte zoufat. Směnit peníze můžete i samozřejmě v Chorvatsku. Výměnu vám nabídnou v hotelích, kempech i na poštách, raději si ale najděte banku, tam totiž zaplatíte nejnižší provizi.

Vyplatí se v Chorvatsku platit kartou?

Bezpochyby ano. V Chorvatsku navíc zaplatíte kartou téměř kdekoliv a dnes už si banky za bezhotovostní transakce obvykle už neúčtují ani žádné poplatky. Nemilé překvapení vás ale může potkat ze strany obchodníka, takže si dejte pozor, jestli se u platebního terminálu nevyskytuje cedulka, která na podobný fakt upozorňuje. Je také dobré mít u sebe hned několik druhů karet, někde si vystačíte s obvyklou debetní kartou od Visa nebo Mastercard, jindy budete muset využít kartu kreditní.

Pozor si dejte ale na výběry z bankomatů. Poplatky domácích bank se vám totiž mohou prodražit. Nejdříve si raději spočítejte, zda se vám výběr vůbec vyplatí. Některé banky si účtují jednoduchý poplatek za každý výběr, obvykle je to částka, která nepřesahuje 100 korun. Jiné banky vám ale navíc mohou strhnout určité procento z vybrané sumy.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1