Články odjinud

Čím platit v Chorvatsku: Vyplatí se vyměnit si peníze v Česku? Nebo je lepší spolehnout se na platební kartu?

Čím platit v Chorvatsku: Vyplatí se vyměnit si peníze v Česku? Nebo je lepší spolehnout se na platební kartu?

Chorvatsko se stalo jednou z Evropských zemí, kam zejména z České republiky putují za letní dovolenou tisíce turistů. Jak je to ale v přímořském státě s placením? Je výhodnější se spolehnout na platební kartu a nechat hotovost doma? Nebo si všechny peníze vyměnit v tuzemské bance a doufat, že vám vystačí na celý pobyt?

Chorvatská kuna

V Chorvatsku, ač je od roku 2013 členským státem Evropské unie, se stále ještě platí kunami. Pokud vám ale z předchozích zahraničních cest zbylo v peněžence několik eur, určitě je nenechávejte doma. V letoviscích s nimi zaplatíte bez větších problémů.

Jednu kunu (HRK) koupíte v českých bankách přibližně za 3,4 koruny. Kuny můžete dostat v bankovkách o hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000. Mince pak mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lip nebo 1, 2, 5 a 25 kun.

Do směnárny v Česku nebo v Chorvatku?

Pokud si chcete peníze vyměnit v klasické směnárně, určitě tam zamiřte už před cestou. Nejen že vám odpadne zmatečné hledání nejbližší směnárny ve městě, které neznáte, ale také si ušetříte luštění nejrůznějších poplatků, které mohou zdánlivě dobrý kurz poměrně dost zkazit. České banky se navíc snaží během letních měsíců kurz ještě vylepšit, což vám může výdaje na dovolenou ještě o něco snížit.

Jestli vám zásoba hotovosti zmizela rychleji, než jste přepokládali, nebo jste si prostě peníze vyměnit nestihli, nemusíte zoufat. Směnit peníze můžete i samozřejmě v Chorvatsku. Výměnu vám nabídnou v hotelích, kempech i na poštách, raději si ale najděte banku, tam totiž zaplatíte nejnižší provizi.

Vyplatí se v Chorvatsku platit kartou?

Bezpochyby ano. V Chorvatsku navíc zaplatíte kartou téměř kdekoliv a dnes už si banky za bezhotovostní transakce obvykle už neúčtují ani žádné poplatky. Nemilé překvapení vás ale může potkat ze strany obchodníka, takže si dejte pozor, jestli se u platebního terminálu nevyskytuje cedulka, která na podobný fakt upozorňuje. Je také dobré mít u sebe hned několik druhů karet, někde si vystačíte s obvyklou debetní kartou od Visa nebo Mastercard, jindy budete muset využít kartu kreditní.

Pozor si dejte ale na výběry z bankomatů. Poplatky domácích bank se vám totiž mohou prodražit. Nejdříve si raději spočítejte, zda se vám výběr vůbec vyplatí. Některé banky si účtují jednoduchý poplatek za každý výběr, obvykle je to částka, která nepřesahuje 100 korun. Jiné banky vám ale navíc mohou strhnout určité procento z vybrané sumy.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.