Články odjinud

Letní teploty naměříte v Chorvatsku i na konci září. Kdy je ideální vyrazit na dovolenou?

Letní teploty naměříte v Chorvatsku i na konci září. Kdy je ideální vyrazit na dovolenou?

Když si plánujete dovolenou více než týden dopředu, musíte se smířit s faktem, že co se počasí týče, musíte se spolehnout na matku přírodu. Ač se meteorologové snaží, více než pár dní dopředu opravdu nevidí. Chorvatsko ale patří mezi země, které jsou v tomto ohledu poměrně milosrdné a nemusíte se tak bát, že vám celých 14 dní vaší dovolené proprší. 

Ač má většina z nás Chorvatsko spojené především se spalujícím sluncem a azurovou oblohou, podnebí této země je o poznání rozmanitější. Vnitrozemí a severní část Chorvatska na rozdíl od jižního pobřeží ryze středomořské rozhodně není. Pokud tedy toužíte po teplém moři a rozpálených plážích, měli byste hledat cílovou destinaci přibližně od ostrova Krk směrem na jih. Jestliže dáváte přednost například turistice a tropické teploty k dovolené nepotřebujete, budou vám vyhovovat spíše severní oblasti Chorvatska.

I přesto, že je počasí nevyzpytatelné, můžete jít štěstí trochu naproti a vytipovat si oblasti, kde je počet slunečných dnů nejvyšší. Mezi takové oblasti patří především ostrovy Hvar a Vis. Jižní část Chorvatska na tom ale není o moc hůř.

Počasí v Chorvatsku v květnu a v červnu

Jestli si chcete prodloužit léto a do Chorvatska vyrazit ještě předtím, než turistická sezona propukne naplno, na tropické „třicítky“ zapomeňte. Jaro ale přesto bývá teplejší, než na jaké jsme zvyklí z Čech. V květnu se teploty obvykle pohybují kolem 20 až 25 stupňů Celsia, počítat ale musíte i s tím, že dešťové srážky vás mohou potkat častěji než v létě.

Pokud k dovolené potřebujete opravdu typicky letní počasí, počkejte si na druhou polovinu června. To už se teploty vzduchu pohybují lehce pod 30 stupni Celsia a teplota moře nad 20 stupni Celsia.

Počasí v Chorvatsku v červenci a srpnu

Červenec a srpen jsou dva nejteplejší měsíce v roce, na jihu země dosahují průměrné červencové celodenní teploty 26 stupňů Celsia, ty denní se pohybují kolem 30 stupňů Celsia a noční většinou nepadají pod 20 stupňů Celsia. Pro srpnové počasí platí více méně to samé, na konci měsíce už ale teploty mohou zlehka klesat.

Počasí v Chorvatsku v září a říjnu

Podzim je v Chorvatsku obvykle teplejší než u nás. Teploty tam totiž padají pomaleji díky teplu, které přes léto nakumulovalo moře. Můžete si tak o pár týdnů léto prodloužit, aniž byste museli cestovat přes půl světa.

Na začátku září se teploty liší od těch srpnových jen velmi málo. Ke konci měsíce ale přes den nejčastěji naměříte kolem 23 až 25 stupňů Celsia a noční teploty se stále velmi často pohybují jen něco málo pod 20 stupni Celsia. V říjnu si pořád ještě můžete užít téměř letních teplot. Do poloviny měsíce může být přes den kolem 20 stupňů Celsia, což se u nás stává jen velmi zřídka.

 

 

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.