Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letní teploty naměříte v Chorvatsku i na konci září. Kdy je ideální vyrazit na dovolenou?

Letní teploty naměříte v Chorvatsku i na konci září. Kdy je ideální vyrazit na dovolenou?

Když si plánujete dovolenou více než týden dopředu, musíte se smířit s faktem, že co se počasí týče, musíte se spolehnout na matku přírodu. Ač se meteorologové snaží, více než pár dní dopředu opravdu nevidí. Chorvatsko ale patří mezi země, které jsou v tomto ohledu poměrně milosrdné a nemusíte se tak bát, že vám celých 14 dní vaší dovolené proprší. 

Ač má většina z nás Chorvatsko spojené především se spalujícím sluncem a azurovou oblohou, podnebí této země je o poznání rozmanitější. Vnitrozemí a severní část Chorvatska na rozdíl od jižního pobřeží ryze středomořské rozhodně není. Pokud tedy toužíte po teplém moři a rozpálených plážích, měli byste hledat cílovou destinaci přibližně od ostrova Krk směrem na jih. Jestliže dáváte přednost například turistice a tropické teploty k dovolené nepotřebujete, budou vám vyhovovat spíše severní oblasti Chorvatska.

I přesto, že je počasí nevyzpytatelné, můžete jít štěstí trochu naproti a vytipovat si oblasti, kde je počet slunečných dnů nejvyšší. Mezi takové oblasti patří především ostrovy Hvar a Vis. Jižní část Chorvatska na tom ale není o moc hůř.

Počasí v Chorvatsku v květnu a v červnu

Jestli si chcete prodloužit léto a do Chorvatska vyrazit ještě předtím, než turistická sezona propukne naplno, na tropické „třicítky“ zapomeňte. Jaro ale přesto bývá teplejší, než na jaké jsme zvyklí z Čech. V květnu se teploty obvykle pohybují kolem 20 až 25 stupňů Celsia, počítat ale musíte i s tím, že dešťové srážky vás mohou potkat častěji než v létě.

Pokud k dovolené potřebujete opravdu typicky letní počasí, počkejte si na druhou polovinu června. To už se teploty vzduchu pohybují lehce pod 30 stupni Celsia a teplota moře nad 20 stupni Celsia.

Počasí v Chorvatsku v červenci a srpnu

Červenec a srpen jsou dva nejteplejší měsíce v roce, na jihu země dosahují průměrné červencové celodenní teploty 26 stupňů Celsia, ty denní se pohybují kolem 30 stupňů Celsia a noční většinou nepadají pod 20 stupňů Celsia. Pro srpnové počasí platí více méně to samé, na konci měsíce už ale teploty mohou zlehka klesat.

Počasí v Chorvatsku v září a říjnu

Podzim je v Chorvatsku obvykle teplejší než u nás. Teploty tam totiž padají pomaleji díky teplu, které přes léto nakumulovalo moře. Můžete si tak o pár týdnů léto prodloužit, aniž byste museli cestovat přes půl světa.

Na začátku září se teploty liší od těch srpnových jen velmi málo. Ke konci měsíce ale přes den nejčastěji naměříte kolem 23 až 25 stupňů Celsia a noční teploty se stále velmi často pohybují jen něco málo pod 20 stupni Celsia. V říjnu si pořád ještě můžete užít téměř letních teplot. Do poloviny měsíce může být přes den kolem 20 stupňů Celsia, což se u nás stává jen velmi zřídka.

 

 

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1