Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chorvatsko: Ubytování najdete v apartmánu nebo luxusní vile. Vyzkoušet můžete i mobilehome

Chorvatsko: Ubytování najdete v apartmánu nebo luxusní vile. Vyzkoušet můžete i mobilehome

Většina cestovních kanceláří nabízí ubytování v hotelích, možností, kde svojí dovolenou můžete strávit, je ale mnohem více. Od klasických apartmánů a luxusních vil až po mobilhomy nebo prosté stany.

Hotely a apartmány

Evergreenem mezi ubytováním jsou stále hotely, které nabízejí zázemí, jídlo nebo i internet. Těch najdete po celé délce pobřeží nespočet. Od levnějších, kde se budete muset smířit s tím, že výhled na moře nebude zrovna ideální a cesta k němu také ne, až po ty, které vám nabídnou několik bazénů jak se sladkou, tak slanou vodou, exkluzivní kuchyni, hotelové wellness a soukromou pláž.

Velmi oblíbené jsou také apartmány. Sice v nich nenajdete služby jako v hotelu, ale pokud si budete dovolenou zařizovat s dostatečným předstihem, můžete si například vybrat místo mimo hlavní turistická centra nebo s kouzelným výhledem na moře a užít si tak klidnou dovolenou bez davů u snídaně.

Mobilehomy, karavany a bungalovy

Ti dobrodružnější z vás se mohou uchýlit do kempů. Pokud ale nechcete dovolenou strávit na úzké karimatce a pod stanem, do kterého bude od brzkého rána pražit slunce, rozhodně nemusíte. Dnes už toho kempy nabízejí mnohem víc.

Můžete si například pronajmout mobilehome, karavan nebo bungalov. U karavanů často najdete krytou předsíň, mobilehomy a bungalovy zase zpravidla mívají pevnou terasu. Při výběru tohoto typu ubytování si dávejte pozor na klimatizaci, středomořské slunce je totiž nelítostné a mohlo by vám znepříjemnit pobyt. Není totiž nic horšího, než se vrátit z pláže nebo z výletu do rozžhaveného karavanu.

Luxusní vily a majáky

Jestliže je vám apartmán málo, můžete si zkusit místo něj pronajmout celý dům. Nabídka je opravdu široká – od menších městských domků až po honosné vily na samotě se soukromou pláží. Ideálním řešením jsou samozřejmě pro větší rodiny, které nechtějí bydlet v oddělených pokojích nebo pro ty, kteří si chtějí užít soukromí a delší pobyt.

Pro náročnější se ale najde ještě větší romantika. Díky bohaté historii spojené s námořní dopravou je na pobřeží Chorvatska a na jeho ostrůvcích nespočet malých majáků, které jsou v současnosti nevyužívané. Některé z nich si jde pronajmout. Často leží stranou turistického ruchu a mohou tak nabídnout odpočinek, který bude narušovat jenom zvuk vln. 

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232