Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nehoda, ztráta dokladů nebo přírodní katastrofa: Kde hledat pomoc při cestách do zahraničí?

Nehoda, ztráta dokladů nebo přírodní katastrofa: Kde hledat pomoc při cestách do zahraničí?

Náhoda je blbec a při cestování to platí dvojnásob. Proto je lepší se na nestandardní situace připravit už předem. Nejen v tuzemsku totiž můžete narazit na nenechavého zloděje nebo na přírodní katastrofu v podobě zničujících povodní. Co dělat při ztrátě dokladů nebo platebních karet a kdy obrátit na velvyslanectví se dočtete níže. 

Ještě dříve než se rozhodnete, kam povede vaše dobrodružná cesta, zjistěte si, kam byste rozhodně jezdit neměli. Ať už kvůli občanským nepokojům, válkám nebo kvůli epidemii některé ze závažnějších nemocí. Velmi dobře vám může posloužit portál Ministerstva zahraničí, které na svých stránkách všechny potřebné informace zveřejňuje.

Systém DROZD

Přesto, že si vyberete poměrně bezpečnou zemi, mohou vás i tam potkat nepříjemné komplikace. Přírodní katastrofy si totiž nevybírají a s teroristickým útokem nebo lokálním konfliktem se můžete setkat také prakticky kdekoli. Všem cestovatelům tak Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje registraci v takzvaném systému DROZD (Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

Právě ten vás v případě jakéhokoli hromadnějšího nebezpečí nejen varuje, ale také vám poskytne všechny potřebné informace. Ministerstvo má navíc během nepříznivých podmínek pod kontrolou, zda jsou všichni občané České republiky v pořádku, mohou tak navíc informovat příbuzné.

Co dělat při ztrátě dokladů?

Pokud někde ztratíte nebo vám někdo ukradne cestovní doklady, není třeba okamžitě začít panikařit. Okamžitě ale začněte jednat. Kontaktujte příslušné velvyslanectví (Zastupitelský úřad), nenechte se ale zmást. Ne vždy se musí jednat o český úřad. Díky dohodě mezi Českou a Slovenskou republikou mohou čeští občané využít i služeb slovenského velvyslanectví. Kontaktovat musíte také tamní policii, která vám musí vystavit protokol o ztrátě.

Zaměstnanec úřadu vám po ověření vaší totožnosti a státního občanství vystaví takzvaný náhradní cestovní doklad. Nepočítejte ale s tím, že s ním procestujete půl světa. Jeho platnost je totiž časově omezená a zpravidla slouží jen k tomu, aby vás dostal zpět domů.

Co dělat při ztrátě platební karty?

V zahraničí můžete vlastní vinou či vinou kolemjdoucího kapsáře přijít i o peníze a platební karty. A pravděpodobně už je nikdy neuvidíte. Proto je dobré už před cestou uvažovat o tom, kdo by vám v takovém případě mohl pomoci. Nejefektivnější je požádat někoho z přátel nebo příbuzných, aby vám peníze prostřednictvím speciálních služeb (Western Union) poslal. Peníze si pak jednoduše a hlavně rychle vyzvednete na příslušné pobočce.

O pomoc můžete samozřejmě požádat i velvyslanectví. Proces funguje podobně. K tomu, aby vám na úřadě peníze vydali, stačí doložit doklad o připsání odpovídající částky na účet Ministerstva zahraničí. Na rozdíl od soukromých subjektů vám ale na velvyslanectví vydají jen takovou částku, kterou potřebujete k zaplacení cesty zpět do vlasti.

Co dělat při zatčení?

V některých zemích stačí, abyste vyplivli žvýkačku na zem nebo vyfotili letiště a malér je na světě. Důkladně si tedy před cestou projděte, co se v dané zemi sluší a patří a kvůli čemu byste eventuálně mohli skončit za mřížemi.

Když už ale v poutech skončíte, zachovejte chladnou hlavu a okamžitě požádejte o spojení s příslušným zastupitelským úřadem. Právě tento úřad vám totiž bude schopen zajistit adekvátní pomoc. V případě nutnosti zajistí kontakt na tamního advokáta a zprostředkuje vám komunikaci s policií a dalšími orgány.

Co dělat v případě zranění nebo úmrtí?

Jak hospitalizaci nebo dokonce úmrtí byste měli řešit předem se svojí pojišťovnou. V případě, kdybyste museli některou z těchto událostí řešit v zahraničí, ji kontaktujte a postupujte podle jejích pokynů. Pokud tak neučiníte, riskujete, že vám pojišťovna odmítne zpětně vyplatit náklady. Což může být hlavně v závažnějších případech poměrně velká částka.

Pokud se ale v nemocnici například nedomluvíte, můžete o pomoc také požádat na velvyslanectví. Právě tam vám pomohou zprostředkovat nejen veškerou komunikaci, ale v případě nutnosti i převoz pacienta zpět do České republiky.

Mnohem složitější situace nastává, pokud někdo z vašich příbuzných nebo spolucestovatelů zemře. V tomto případě postupujte obdobně. Kontaktujte svojí pojišťovnu i zastupitelský úřad, pomůže vám najít pohřební službu a následně převést ostatky zpět do vlasti.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1