Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí? Chce to klid a rychlou reakci | info.cz

Články odjinud

Nehoda, ztráta dokladů nebo přírodní katastrofa: Kde hledat pomoc při cestách do zahraničí?

Náhoda je blbec a při cestování to platí dvojnásob. Proto je lepší se na nestandardní situace připravit už předem. Nejen v tuzemsku totiž můžete narazit na nenechavého zloděje nebo na přírodní katastrofu v podobě zničujících povodní. Co dělat při ztrátě dokladů nebo platebních karet a kdy obrátit na velvyslanectví se dočtete níže. 

Ještě dříve než se rozhodnete, kam povede vaše dobrodružná cesta, zjistěte si, kam byste rozhodně jezdit neměli. Ať už kvůli občanským nepokojům, válkám nebo kvůli epidemii některé ze závažnějších nemocí. Velmi dobře vám může posloužit portál Ministerstva zahraničí, které na svých stránkách všechny potřebné informace zveřejňuje.

Systém DROZD

Přesto, že si vyberete poměrně bezpečnou zemi, mohou vás i tam potkat nepříjemné komplikace. Přírodní katastrofy si totiž nevybírají a s teroristickým útokem nebo lokálním konfliktem se můžete setkat také prakticky kdekoli. Všem cestovatelům tak Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje registraci v takzvaném systému DROZD (Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

Právě ten vás v případě jakéhokoli hromadnějšího nebezpečí nejen varuje, ale také vám poskytne všechny potřebné informace. Ministerstvo má navíc během nepříznivých podmínek pod kontrolou, zda jsou všichni občané České republiky v pořádku, mohou tak navíc informovat příbuzné.

Co dělat při ztrátě dokladů?

Pokud někde ztratíte nebo vám někdo ukradne cestovní doklady, není třeba okamžitě začít panikařit. Okamžitě ale začněte jednat. Kontaktujte příslušné velvyslanectví (Zastupitelský úřad), nenechte se ale zmást. Ne vždy se musí jednat o český úřad. Díky dohodě mezi Českou a Slovenskou republikou mohou čeští občané využít i služeb slovenského velvyslanectví. Kontaktovat musíte také tamní policii, která vám musí vystavit protokol o ztrátě.

Zaměstnanec úřadu vám po ověření vaší totožnosti a státního občanství vystaví takzvaný náhradní cestovní doklad. Nepočítejte ale s tím, že s ním procestujete půl světa. Jeho platnost je totiž časově omezená a zpravidla slouží jen k tomu, aby vás dostal zpět domů.

Co dělat při ztrátě platební karty?

V zahraničí můžete vlastní vinou či vinou kolemjdoucího kapsáře přijít i o peníze a platební karty. A pravděpodobně už je nikdy neuvidíte. Proto je dobré už před cestou uvažovat o tom, kdo by vám v takovém případě mohl pomoci. Nejefektivnější je požádat někoho z přátel nebo příbuzných, aby vám peníze prostřednictvím speciálních služeb (Western Union) poslal. Peníze si pak jednoduše a hlavně rychle vyzvednete na příslušné pobočce.

O pomoc můžete samozřejmě požádat i velvyslanectví. Proces funguje podobně. K tomu, aby vám na úřadě peníze vydali, stačí doložit doklad o připsání odpovídající částky na účet Ministerstva zahraničí. Na rozdíl od soukromých subjektů vám ale na velvyslanectví vydají jen takovou částku, kterou potřebujete k zaplacení cesty zpět do vlasti.

Co dělat při zatčení?

V některých zemích stačí, abyste vyplivli žvýkačku na zem nebo vyfotili letiště a malér je na světě. Důkladně si tedy před cestou projděte, co se v dané zemi sluší a patří a kvůli čemu byste eventuálně mohli skončit za mřížemi.

Když už ale v poutech skončíte, zachovejte chladnou hlavu a okamžitě požádejte o spojení s příslušným zastupitelským úřadem. Právě tento úřad vám totiž bude schopen zajistit adekvátní pomoc. V případě nutnosti zajistí kontakt na tamního advokáta a zprostředkuje vám komunikaci s policií a dalšími orgány.

Co dělat v případě zranění nebo úmrtí?

Jak hospitalizaci nebo dokonce úmrtí byste měli řešit předem se svojí pojišťovnou. V případě, kdybyste museli některou z těchto událostí řešit v zahraničí, ji kontaktujte a postupujte podle jejích pokynů. Pokud tak neučiníte, riskujete, že vám pojišťovna odmítne zpětně vyplatit náklady. Což může být hlavně v závažnějších případech poměrně velká částka.

Pokud se ale v nemocnici například nedomluvíte, můžete o pomoc také požádat na velvyslanectví. Právě tam vám pomohou zprostředkovat nejen veškerou komunikaci, ale v případě nutnosti i převoz pacienta zpět do České republiky.

Mnohem složitější situace nastává, pokud někdo z vašich příbuzných nebo spolucestovatelů zemře. V tomto případě postupujte obdobně. Kontaktujte svojí pojišťovnu i zastupitelský úřad, pomůže vám najít pohřební službu a následně převést ostatky zpět do vlasti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.