Pas pro dítě 2018: Jak se připravit na dovolenou s vaším dítětem? | info.cz

Články odjinud

Bez cestovních dokladů se dítě v zahraničí neobejde. Co musíte stihnout před odjezdem vyřídit?

Dnes už si se jménem potomka ve vlastním pase nevystačíte. I dítěti, kterému ještě nebylo ani 15 let, musíte před cestou do zahraničí pořídit vlastní doklady. Někdy ale nemusí stačit ani to. Co všechno je dobré zařídit před dovolenou s dětmi?

Pas pro dítě

Dnes už musí mít děti stejně jako dospělí své vlastní cestovní doklady. Vycestovat z České republiky mohou na pas, ale také na občanský průkaz. Na občanku dítě vycestuje samozřejmě jen do států Evropské unie a Norska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Makedonie, Albánie nebo Švýcarska. Do všech ostatních zemí už dítě bez pasu nepustí.

O dětský pas musí požádat rodič nebo zákonný zástupce dítěte a to na obecním úřadu s rozšířenou působností. Ale pozor, dítě na úřad musíte vzít sebou, stejně jako váš občanský průkaz a originál rodného listu dítěte. Pas vám úřad vystaví do 30 dnů, v tomto případě zaplatíte správní poplatek 100 korun. V případě, že požádáte o zrychlené vyřízení, můžete si pas vyzvednout už za 6 pracovních dní, počítejte ale tím, že za něj zaplatíte 2000 korun.  

Dětský pas sice platí celých pět let, není dobré se ale na tuto lhůtu spoléhat. Dítě si totiž musí být s pasovou fotografií podobné, což v podstatě znamená, že budete muset o nový doklad žádat mnohem častěji.

Souhlas s vycestováním

Raději se nespoléhejte na to, že dítěti k cestě do zahraničí bohatě postačí pas. Zvláště pokud vaše dítě odjíždí na dovolenou například s prarodiči, jen s jedním z rodičů nebo s jinou rodinou. Do komplikací se mohou dostat i rodiče s jiným příjmením, než má dítě. Proto je dobré si před cestou ověřit, nejlépe u zastupitelského úřadu dané země, jestli je nutné s sebou vozit takzvaný souhlas s vycestováním, popřípadě kopii rodného listu.

Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách doporučuje tento souhlas vozit v případě delších cest a zejména při cestách mimo Evropskou unii. Souhlas s vycestováním byste měli mít vyhotovený v několika jazykových variantách, v češtině vám nejspíš stačit nebude. V dokumentu by měla být, kromě osobních údajů rodiče, dítěte a osoby, se kterou dítě cestuje, přesně vymezená doba a místo pobytu.

Vše, co potřebujete vědět o Evropské unii, naleznete zde>>>

Čeká vás cestování se psem? Zde najdete užitečné tipy, jak si užít dovolenou v doprovodu vašeho čtyřnohého mazlíčka>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.