Belgie přišla o téměř polovinu energie. Hrozí blackout a modlí se, aby nepřišla tuhá zima | info.cz

Články odjinud

Belgie přišla o téměř polovinu energie. Hrozí blackout a modlí se, aby nepřišla tuhá zima

Belgie zastavila provoz v šesti ze sedmi jaderných reaktorů, ty za plného provozu dodávají zemi přibližně polovinu potřebné energie. Výpadek se zatím obyvatel nijak zvlášť nedotýká, země ale může jen doufat, že teploty brzy nespadnou hluboko pod bod mrazu, v takovém případě by musely přijít ke slovu dramatické úspory.

Funkční reaktory společnosti Electrabel spadající pod francouzskou Engie, dodává zemi přibližně polovinu energie. Elektrárna v Tihange ale byla nucená tři reaktory kvůli jejich špatnému stavu odstavit. V té době už ale probíhala údržba i na třech ze čtyř reaktorů v elektrárně Doel poblíž Antverp.

Výpadek částečně pokrývá znovu otevřená plynová elektrárna nedaleko Bruselu, podle ministryně pro energetiku Marie-Christine Marghenové má ale země zajištěná zatím jen do konce prosince. Pak ale může přijít krizový plán, který mimo jiné obnáší zhasínání pouličního osvětlení, zastavení vlaků, zákaz žehlení nebo několikahodinové výpadky proudu. Belgie může tento stav považovat za zátěžový test, díky kterému by se mohla připravit na rok 2022, kdy se chce jaderné energie zbavit nadobro.

Osud Belgičanů nyní závisí i na počasí v okolních státech. Země se totiž domluvila na dodávkách energie s Francií, pokud ale i ji zastihnou silné a dlouhé mrazy, nebude zřejmě své závazky schopná plnit.

Společnost Engie se v současnosti snaží předejít krizové situaci tím, že přesvědčuje velké průmyslové formy, aby alespoň dočasně svou spotřebu energie snížili co možná nejvíce. Obyvatelé mají zase k dispozici bezplatnou aplikaci, díky které mohou sledovat situaci v okolí a také je včas upozorní na případnou odstávku.

Jaderná energetika je v Belgii velmi diskutované téma. Země se chce od jádra v nejbližších letech zcela oprostit. Spoléhat se chce jen na obnovitelné zdroje a zemní plyn. Pozornost vzbudilo i rozhodnutí týkající se nukleární bezpečnosti, v rámci preventivního opatření začali lékárny zdarma nabízet tablety jódu, které mají v případě jaderné havárie chránit před následky škodlivého záření.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud